آموزش php بخش چهارم: آشنایی بیشتر با php

 با توجه به رشد و قابلیتهای php و استفاده روز افزون از آن در طراحی وب سایت ، PHP  از کلمه ‘Hypertext Preprocessor’ گرفته شده است. (عبارت پیش پردازشگر (preprocessor) به این معنی است که PHP، ابتدا دستورات را پردازش نموده، سپس خروجی را به صورت html نمایش می دهد.

لازم به ذکر است php  جزو زبان های سمت سرور (server side) می باشد.سمت سرویس دهنده بودن PHP، به معنای این است که تمام پردازشهای این زبان بر روی سرویس دهنده (Server) انجام می شود. یک سرویس دهنده، در حقیقت یک کامپیوتر مخصوص می باشد که صفحات وب در آنجا نگهداری می شوند و از آنجا به مرورگر کاربر منتقل می شوند. در ادامه به روند انجام این موضوع می پردازیم.

تصویر ذیل نمای وب رسمی PHP به آدرس www.php.net است.

pic-871

این پایگاه از کاملترین مرجع ها برای یافتن پاسخ سوالات شما می باشد. در این وبسایت راهنمایی برای آخرین نسخه php ارائه شده است. منظور از Cross-platform بودن این زبان، این است که بر روی هر سخت افزار مجتمع و با هر سیستم عاملی از قبیل Unix و Macintosh ،Windows NT و OS/2 اجرا می شود. توجه داشته باشید که منظور از این سیستم عامل، سیستم عاملهایی می باشند که بر روی سرویس دهنده نصب می شوند. PHP نه تنها قابلیت اجرا بر روی هر سیستم عاملی را دارا می باشد، بلکه برای منتقل کردن برنامه های آن از یک سیستم عامل دیگر، احتیاج به تغییرات اندکی خواهید داشت و حتی در بعضی موارد، بدون هیچ تغییری می توانید، یک برنامۀ به زبان PHP را از یک سیستم عامل به سیستم عامل دیگر منتقل کنید. منظور از HTML embedded بودن PHP این است که دستورات این زبان در بین کدهای HTML قرار می گیرند. بر این اساس برنامه نویسی به زبان PHP کمی پیچیده تر از برنامه نویسی به زبان HTML، می باشد. PHP بر خلاف زبانهای برنامه نویسی دیگر (programming Languages) یک زبان اسکریپتی (scripting language) می باشد. به عبارت دیگر بعد از یک رویداد (event)، اجراء میشوند. این رویدادها می توانند شامل ارسال یک فرم، رفتن به یک آدرسURL مشخص و یا مواردی از این قبیل باشند. معروف ترین و متداولترین زبان اسکریپتی، Java Script  است که معمولا برای پاسخ به رویدادهای کاربر در مرورگر وب، استفاده می شود. تنها تفاوت عمده میان Java Script  و PHP در این است که Java Script یک تکنولوژی سمت سرویس گیرنده (client-side) می باشد، اما php سمت سرور (server-side)است. زبانهایی مانند Java Script یا PHP، تفسیر شونده (interpreted) نامیده می شوند. به صورت مفهومی تر، برای اجرا به یک مفسر مانند مرورگرهای وب نیاز دارند اما زبانهای برنامه نویسی مانند C یا Java بعد از ترجمه دستورات به زبان ماشین (Compile) به تنهایی قابل اجرا می باشند. در این مقاله به بررسی نسخه ۴PHP  می پردازیم. اما به دلیل جدید بودن این نسخه بیشتر سرویس دهنده ها از نسخه ۳٫x استفاده می کنند. تفاوت این دو نسخه بسیار اندک است و تغییرات مهم، عموماً در مسیر اصلاح عملکرد این زبان صورت گرفته است.

آموزش php بخش چهارم: آشنایی بیشتر با php
امتیاز این مطلب