6 عامل مهم در طراحی سایت

آیا معیار های مهم و شاخص یک سایت با طراحی استاندارد را می شناسید؟
از دید کاربران چه سایت هایی طراحی مناسبی دارند؟
در این مقاله به 6 عامل مهم در طراحی سایت استاندارد می پردازیم و هر کدام را به اختصار شرح خواهیم داد. پس تا پایان این مقاله باما باشید.

1- طراحی براساس جلوه های بصری
طراحی سایت بر اساس جلوه های بصری و نوع قالب بندی صفحات یکی از مشخصه های مهم وب سایت استاندارد است. شکل و جایگاه لوگو، نوع ، سایز و رنگ فونت ها، فضای خالی، تم و لایه ها و رنگ های کلی وب سایت، همگی جزو عناصر اصلی در طراحی بصری سایت به حساب می آیند. استفاده از تم ها و قالب هایی که با نوع فعالیت شما مرتبط باشد به افزایش جایگاه سایت شما کمک می کند تا بهتر و زیباتر به نظر بیاید. در طراحی سایت مهم است که از فضا های سفید استفاده کنید و رنگ های مناسبی را به کار ببرید.

2- درج محتوای مفید و هدفمند
یکی از کلیدی ترین شاخص های یک وب سایت خوب، تأمین محتوای با کیفیت و مرتبط با حوزه فعالیت سایت است. در واقع محتوای شما باید همان چیزی باشد که خوانندگان و بازدیدکنندگان سایت شما انتظار دارند.

3 – یک منوی مسیریابی (منوی ناوبری) مناسب در طراحی سایت
مهم است که کاربران بعد از وارد شدن به یکی از صفحات وب سایت شما، بتوانند از دیگر بخش های وب سایت بازدید کنند. این امر نیازمند یک بخش ویژه و مستقل در تمامی صفحات است.
هدایت کاربران به بخش ها و صفحات مختلف اگر هوشمندانه باشد تاثیر بیشتری روی نتیجه کار شما خواهد داشت. اینکه بدانیم کاربری که الان در سایت ما در حال گردش است و دنبال چه مطالبی هست و آن دسته از مطالب را جلوی دید او قرار دهیم، یک روش خوب و منطقی می باشد.
منوی مسیریابی یا ناوبری هم در این جهت طراحی می شود که تمامی صفحات و مطالب سایت را در یک بخش به صورت مجتمع و دسته بندی شده به کاربران نمایش دهد که معمولاً در خط افقی بالای وب سایت و کمتر در خط عمودی حاشیه قرار می گیرد و به کاربران و بازدیدکنندگان سایت کمک می کند تا به راحتی به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند، به صفحه ای که می خواهند بروند و یا یک کار خاصی را انجام دهند.
در طراحی سایت هر چقدر منوی ناوبری ساده تر و منظم تر باشد کار کردن با آن نیز راحتتر خواهد بود. به عنوان مثال در وب سایت یک فروشگاه لوازم الکترونیکی، “تلویزیون” در دسته “صوتی و تصویری” قرار گیرد یا گوشی های گلکسی زیر دسته برند سامسونگ و سامسونگ زیر سته گوشی موبایل قرار گیرد.

4 – پایه ریزی طرح های ویژه و هیجانی
یکی دیگر از موضوعات مهم و کلیدی در طراحی و راه اندازی سایت، قرار دادن طرح های ویژه و هیجانی است. در این طرح ها کاربر را با یک پیام و لینک روی صفحه جاری به صفحه ای دیگر ترقیب کنید و حس کنجکاوی و نیاز را در کاربر بوجود آورید.
طرح های ویژه و هیجانی مجموعه ای از کلمات است که بازدیدکنندگان وب سایت شما را به انجام یک عمل مستقیم در سایت ترغیب می کند. در این روش هیچ فرمول قانون خاصی برای اقدام کاربر وجود ندارد. بهترین روش آن است که باید شما به صورت مداوم امتحان کنید که چه عناصری بر روی مخاطبان شما بهترین تأثیر را می گذارد. متن مناسب ، محل قرار گیری، اندازه و رنگ را امتحان کنید تا بتوانید بهترین را انتخاب کنید.

5 – اعتبار و جلب اعتماد کاربران
یک طراحی سایت خوب باید به صورت مستمر به بازدیدکنندگان خود حس اعتماد را القاء کند. برای اینکه به کاربران خود این پیغام را برسانید که شما یک منبع معتبر و قابل اطمینان هستید می توانید در طراحی سایت خود، از لینک های تأیید شده و اطلاعات تماسی مشخص و معتبر استفاده نمایید.

6 – نمایش سایت در موبایل و تبلت
با توجه به افزایش روز افزون تعداد کاربران از دستگاه های همراه از جمله موبایل ها و تبلت ها که قابلیت اتصال به اینترنت و مرور صفحات جزو قابلیت های معمول آنان به شمار می رود، استفاده می کنند. امروزه به نظر می رسد که هر دستگاهی با یک میکروچیپ و یک صفحه نمایش قادر است تا از اینترنت استفاده کند.
طراحی سایت شما باید به گونه ای باشد که حداقل در دستگاه های رایج هوشمند مذکور به راحتی و بدون هیچگونه نقصی نمایش داده شود. به این حالت واکنشگرا یا ریسپانسیو نیز می گویند