آموزش php بخش هفتم : نصب و پیکر بندی php

در این بخش قصد داریم به بررسی نصب و پیکر بندی php بر روی دو سیستم عــــامل linux و Windows بپردازیم. اولین چیزی که می بایست به آن اشاره نمود این است که ما از چه نوع سیستم عـــــاملی استفاده می کنیم در واقع سیستم عاملی که ما از استفاده می کنیم قــابلیت نصب php را دارد یاخیر؟ همچنین هدف این است که ما یاد بگیریم که چطــوری می توانیم برنامه هایی که به زبان php می نویسیم را روی سیستمی که در حال کار با آن می باشیم تست و اجرا کنیم و بعد از آن به سیستم دیگری انتقال دهیم که احتمالا همـــان سرور است. اولین کاری که باید انجام بدهیم این است که از نرم افزاری استفاده کنیم که قـابلیت تبدیل کامپیوتر ما به وب سرور (سرور محلی) را داشته باشد. روش اول اجرای php بر روی Windows می باشد و بعدا نصب بر روی Linux را هم فرا خواهیم گرفت. سه روش متفاوت برای اینکه کامپیوتر شما به یک وب سرور (که قابلیت پشتیبانی PHP را داشته باشد) تبدیل شود وجود دارد: ” اگر شما با ویندوزی غیر از XP یا NT یـــا ۲۰۰۰ کار می کنید باید از راه اول استفاده کنید و اگر نه باید از راه دوم استفاده کنید راه سوم را هم می توان بــرروی تمامی ویندوز ها استفاده کرد فقط یک نکته کــه باید روی ویندوز نسخه های XP یا NT یا IIS – 2000 رو غیر فعال کنید که بتوانید استفاده کنید! ” در ابتدا به توضیح راه دوم خواهیم پرداخت که روش استاندارد استفـــــاده از php در windows است. ما در این روش از IIS استفاده می کنیم. IIS مخفف (Internet Information Server) می باشد که به کمک آن می توان سرویس هایی از قبیل www و همچنین ftp که مربوط به دریافت فایل می شود و همچنین چندین سرویس دیگر را استفــاده نمود که البته خارج از بحث ما هست. IIS در حال حاضر در دو نسخه پرکاربرد ۴ بــرای ویندوز NT و برای ویندوز های XP و ۲۰۰۰ وجود دارد.

روش نصب IIS:

در این روش نصب IIS در سیستم عامل های XP و NT و ۲۰۰۰ با کمی جزئیات حدوداً شبیه به یک دیگر می باشد و خواهید توانست که با فراگیری یکی از آنها، IIS را در ویندوز هــای مختلف نصب کنید. برای نصب IIS ابتدا باید از منوی START گزینه Settings و در نهـــایت گزینه Control Panel را انتخاب کنید تا پنجره موسوم به کنترل پنل باز شود سپس از پنجـــــره کنترل پنل گزینه Remove Programs Add or را انتخاب نموده و آن را اجرا نمایید بعد از بــــاز شدن پنجره فوق (Add or Remove Programs)  از کلید های سمت چپ گـزینه Components Add/Remove Windows را انتخاب کنید و بعد از اندکی صبر پنجـــــــره Windows Components Wizard باز خواهد شد. بعد از باز شدن از کـــــادر Components گزینه Internet Information Server(IIS) را علامت بزنید. به تصویر زیر دقت کنید:

1

توجه داشته باشید: چنانچه رنگ زمینه Check Box  گزینه فوق تیره بود یعنی اینکه زیر گروه های ایـن گزینـه غیر فعال است و باید علامت دار شوند برای این کار باید بروی آن گزینه دوبار کلیک کنید و از پنجره ای که باز می شود گزینه هایی کــه غیرفعال هستند را فعال نمایید تا کلیه سرویس های یا زیرگروه های به طور کـــامل نصب شوند .

پس از علامت دار نمودن گزینه مورد نظر کلید Next را فشار دهید تا به مرحله بعد وارد شوید. در این مرحله آیتم  های مرحله قبل مورد پرد ازش قرار می گیرد و کلیه تغیرات اعمال خواهد شد. چنانچه گزینه ای را حذف ( غیر فعال ) کرد ه باشید در این مرحله از نصب پاک خواهد شد و چنانچه گزینه ای را فعال ( انتخاب) نموده باشید در این قسمت به سیستم اضافه می گردد. توجه داشته باشید که : اگر گزینه ای را فعال کرده باشید در این مرحله احتیاج به CD نصب سیستم عامل نصب شده روی کامپیوتر خود، خواهید داشت یا اگر فایل های نصبی ویندوز را بروی سیستم تان دا شته باشید دیگر نیاز به سی دی نیست، چون با ید فایل ها ی مربوط به پیکربندی IIS را از CD و یا Hard Disk خوا نده شده و بر روی سیستم شما کپی شود. بعد از اتمام این مرحله ‚ نصب به مرحله پایانی خواهد رسید و در این قسمت شما می بایست دکمه Finish را فشار داده و بعد از اندکی صبر هم اکنون IIS بـــــر روی سیستم شما فعال خواهد شد. اکنون شما می توانید از آن استفاده کنید. حال بعد از نصب IIS نوبت به پیکربندی IIS میرسد. این امر باعث می شود که بتوانید از IIS استفاده کنید. برای پیکر بندی IIS شما باید به Control Panel رفته و گـــزینه Administrative Tools را انتخاب کرده و از پنجره Administrative Tools گزینه Internet Information Server را انتخاب نمایید و بعد از اجرای این برنامه گزینه های مربوط به پیکـــربندی IIS در پیش روی شماست و شما می توانید IIS خود را منطبق بر میل خود پیکـــربندی کنید. ( چون پیکربندی IIS خارج از بحث مـــاست پس از توضیح آن صرف نظر خواهیم کرد). به تصویر توجه نمایید.

2

اکنون که نصب IIS را فرا گرفتیم و بر روی سیستم شمـــــا نصب شد می بایست آن را برای استفاده از PHP آماده کنیم. برای این کـــــــار باید نرم افزار PHP را بر روی سیستم نصب کنیم که در ادامه آموزش نصب PHP را شرح خواهیم داد.

جهت نصب نرم افزار PHP ابتدا باید یکی از نسخه های PHP را تهیه کنید. (ترجیحاً از آخـــرین نسخه این نرم افزار استفــاده کنید که نسخه ۵٫۶٫۶ این نرم افزار می باشد) می توانید از آدرس زیر دریافت کنید.http://www.php.net/downloads.php  بعد از دریافت نرم افزار مراحل زیر را جهت نصب دنبال کنید. ابتدا فایل اجرایی PHP را از پوشه نرم افزار پیدا کنید و آن را اجرا نمایید (معمولا فایل اجرایی PHP با نـام php-4.3.0-installer می باشد) سپس پنجره installation php باز می شود که بعد از کمی صبر پنجره Welcome  مطابق تصویر زیر بـــاز خواهد شد.

3

در ادامهNext  را فشار دهید تا به مرحله بعدی Wizard کنتــرل راه یابید. بعد از فشار دکمه Next پنجره License Agreement  باز می شود که در این پنجره باید گزینه I Agree را انتخاب کنید تا موافقت نامه PHP  با تایید شما امضا شود و بعد از تایید، پنجره Installation Type را مشاهده خواهید کرد کــه دارای دو گزینه Standard و Advanced می باشد که شما گزینه Advanced را علامت بزنید (البته لازم به ذکــر است که در موقعی که شما گزینه Advanced را انتخاب می کنید تنظیمــــات پیکربندی بیشتری نسبت به گزینه استاندارد در اختیار خواهید داشت).

4

در ادامه با فشار دادن دکمه Next پنجـره موسوم به Choose Destination Location نمایان خواهد شد که در این پنجره امکان تغییر مسیر فعلی نصب فــــایل های PHP می باشد.

5

با فشار دادن دکمه Next پنجره Backup Replaced Files را مشاهـده خواهید کرد که شما در این پنجره می توانید محل قرار گیری فایل های Back up را مشخص کنید. همچنین می توانید تنظیم کنید که برای فایل های شما نسخه پشتیبان (Back up) تهیه کند.

6

در ادامه روند نصب php با فشار دادن دکمه Next پنجره Directory Choose Upload Temporary ظاهر می شود. در این پنجره محل فایلهای موقتی که برای اجرای برنامه های PHP به آن نیاز است، مشخص می شود. با انتخاب گزینه Next پنجره Choose Session Save Directory باز میشود و شما می توانید محل ذخیره کردن متغییر های Session (در بخش های بعد توضیح داده خواهد شد) را مشخص نمایید. بعد از فشار دکمه Next پنجره Mail Configuration باز می شود، در این مر حله باید تنظیمات مربوط به Smtp Server  و ایمیل آدرس پیش فرض را وارد کنید (در صورتی که به این بخش آشنایی ندارید بهتر است تنضیمات پیش فرض را قبول کــرده و  Next را فشار دهید).

7

در ادامه با انتخاب Next پنجره Error Reporting Level ظاهر می شود. در این بخش می توانید سطح گزارشات و خطاهای احتمالی که در برنامه ها به وجود می آید را مشخص کنید. لزومی برای تنظیما پیشرفته نیست و بهتر است بدون دست کاری به مرحله بعدی بروید.

8

در ادامه گزینه Next پنجره Server Type را کلیک کنید، در این پنجره شما باید نوع Web server سیستم را به PHP معرفـی کنید در این قسمت گزینه Microsoft IIS 4 or Higher را انتخاب نمایید به دلیل اینکه از ویندوز هــای XP و NT و ۲۰۰۰ استفاده می کنید .

9

در این قسمت گزینه Next را بزنید تا به پنجره Extensions File برسید و در این قسمت شما می توانید برای WebServer تان مشخص نمایید که چه نوع فایلهایی را برای اجرای اسکریپت های PHP در نظر داشته باشید.(در این مرحله بهتر است تمام ۳ گزینه را انتخاب کنید.)

10

در ادامه مراحل نصب ، بعد از کلیک کردن روی گزینه Nextپنجره Start Installation ظاهر می شود که از شما اجازه نصب PHP و کپی نمودن فایل ها روی سیستم شما را می خواهد. با انتخاب Next به آن این اجازه را خواهید داد. بعد از این کار پنجره مربوط به Installing باز خواهد شد که شما از عمل کرد کپی فایل ها مطلع خواهید شد.

11

پس از پایان مراحل فوق، چنان چه فایل “php.ini” از قبل در دایرکتوری System32 کامپیوتر وجود داشته باشد پیغامی مبنی بر اینکه “این فایل موجود است” و شما چنانچه مایل هستید این فایل پاک شود و نسخه جدید فایل را جایگزین کند که گزینه ok را برای تایید کلیک کنید.(توجه کنید، این گـزینه در صورتی نمایش داده می شود که فایل مورد نظر وجود داشته باشد) بعد از پایان مراحل پنجره IIS Script tamp Node Selection را مشــاهده خواهید کرد که شما باید در این قسمتSelect All  را فشار دهید و دکمه ok را بزنید. در این مرحله نصب PHP به پایان رسید و با پیغام تبریک و موفقیت در نصبPHP مواجه خواهید شد و با زدن کلید Ok آن را تایید کنید.

 نصب و پیکربندی قسمت دوم

 در بخش قبل نصب و پیکر بندی php را در windows های XP و ME و ۲۰۰۰ توضیح داده شد. اکنون به بررسی چگونگی نصب پی اچ پی بر روی سایر ویندوزها و طریقه استفاده از آن خواهیم پرداخت. روش مناسب برای این کار استفاده از نرم افزارهایی می باشد که عمل یک وب سرور را شبیه سازی می کنند. مانند PWS یا Easy .PHP

روش اول برای نصب PWS 1 یکی از محصولات کمپانی Microsoft است که روی سیستم عامل ویندوزهای غیر از XP و NT و ۲۰۰۰  کاربرد دارد و همچنین میان برنامه نویسان وب نسبت به دیگر نرم افزارها محبوبیت بیشتری دارد. شما هم می توانید به کمک این نرم افزار سیستم عامل ویندوزتان را به یک وب سرور تبدیل نمایید و از آن بهره لازم را ببرید. ما در این جا برای اجرای PHP از PWS کمک خواهیم گرفت، پس اول باید یاد بگیریم که چطوری می توانیم یک PWS را نصب و پیکربندی (config) کنیم.

طریقه نصب PWS :

برای نصب ابتدا برروی فایل Setup.exe کلیک نموده و آن را اجرا می کنیم. بعد از اجرای فایل Setup پنجره Setup is initializing  ظاهر خواهد شد که باید کمی صبر کنید تا برنامه نصب خود را برای اجرای Wizard نصب آماده کند. پس از آن پنجره Microsoft Personal Web Server Setup ظاهر می شود که اطلاعاتی در مورد نرم افزار PWS به شما می دهد و همچنین توضیحات مختصری در مورد این برنامه. بعد از انتخاب Next به مرحله بعدی راه پیدا خواهید کرد که در این مرحله پنجره Microsoft Personal Server Setup Web با سر فصل End User License Agreement باز می شود که در این مرحله توضیحاتی در مورد Pack برنامه داده شد و تایید نامه ای برای کپی رایت نرم افزار که با فشار دادن دکمه Accept می توانید به مرحله بعد بروید. در این مرحله لازم است یکی از سه حالت نصب را انتخاب نموده که شما در این قسمت گزینه Typical را انتخاب نماید ( دو گزینه دیگر در این مرحله گزینه Minimum برا نصب برنامه به صورت فشرده می باشد که در این گزینه از حداقل امکانات استفاده می شود و گزینه Custom برای این منظور است که کاربر بتواند خود نسبت به نصب Components های برنامه به صورت دستی اقدام نماید . گزینه Typical حالت استاندارد نصب می باشد.) بعد از فشار دادن دکمه Typical پنجره …Microsoft Personal Web Server Version  ظاهر می شود که مسیر Root اصلی را باید در این مرحله مشخص نمایید.(منظور از روت اصلی همان شاخه www می باشد که می بایست فایل های ASP یا PHP را برای اجرا در این شاخه قرار دهید تا بتوانید آنها را از طریق مرورگر اجرا کنید.) در این مرحله شما می توانید با استفاده از گزینه Browse برای تغییر مسیر فایل اقدام نمایید. دو کادر دیگری که در این قسمت ملاحظه می کنید و غیر فعال است مربوط به سرویس FTP می باشد که ما به آن نیاز نداریم.(برای فعال کردن آنها می توانید از گزینه Custom استفاده کنید.) بعد از تعیین مسیر Root با فشار دکمه Next به مرحله بعدی کنترل را انتقال داد تا پنجره ای با سرفصل Completing Installation باز شود در این مرحله شما از روند کپی و نصب فایل ها بر روی سیستم اطلاع پیدا خواهید کرد. بعد از اتمام این قسمت Wizard نصب پایان یافته و PWS با تشکر کردن از شما در این پنجره برای انتخاب این نرم افزار از شما می خواهد که با فشار دکمه Finish به برنامه نصب خاتمه دهید. بعد از فشار دکمه Finish این پنجره را خواهید دید که عمل تنظیمات را بر روی سیستم شما اعمال می کند. اکنون PWS بر روی سیستم شما نصب شده و شما می توانید از آن استفاده کنید. حالا برای اینکه بتوانیم از PHP استفاده کنیم باید PHP را بر روی PWS نصب کنیم برای این کار کافیست در پنجره Server Type گزینه Microsoft Pws On Windows 9x or ME را انتخاب کنید و چنانچه از ویندوز Workstation NT استفاده می کنید گزینه Microsoft PWS on NT Workstation را انتخاب کنید و دیگر در احتیاج به تغییرات در جای دیگه ای وجود ندارد.حالا شما با موفقیت PWS را نصب کردید و PHP روی آن فعال شده است.

چگونه از نرم افزار Easy PHPاستفاده کنیم؟

در این مرحله در خصوص چگونگی استفاد از نرم افزار Easy PHP صحبت خواهیم کرد. در این قسمت، مرحله سوم یا آخرین مرحله نصب و پیکربندی PHP را فرا خواهیم گرفت. در ابتدا کمی درباره اینکهEasy PHP  چیست و چگونه کار می کند توضیح می دهیم. این نرم افزار در اصل یک شبیه ساز سرویس دهنده وب هست که می تواند بروی کامپیوتر شما بدون نیاز به IIS و PWS برنامه های PHP را با استفاده از مرورگر اینترنت اجرا کند.

یکی دیگر از قابلیتهای این نرم افزار این است که امکان استفاده از بانک اطلاعاتی مورد استفاده در PHP را به شما میدهد‚ جهت نصب و پیکربندی Easy PHP ابتدا می باید به آدرس ذیل مراجعه کنید و فایل را دریافت کنید و بعد مراحل زیر را برای نصب ادامه دهید.

http://easyphp.abbal.com/depot/easyphp1-6_setup.exe

حال که فایل را دانلود کردید، با کلیک کردن روی فایل “easyphp1-6_setup” ، Wizard نصب را اجرا کنید. با اجرای فایل مذکور ، پیغامی مبنی بر اجازه نصب برای نصب نرم افزار Easy PHP مشاهده خواهید کردکه با کلیک بر رویYES  کادر را تایید کرده و کار نصب را ادامه دهید. سپس پنجره ها باز خواهد شد که به شما اطلاعاتی در مورد نرم افزار Easy PHP میدهد ودر اینجا می توانید با زدن دکمه Suivant به مرحله بعدی بروید.

12

در ادامه پنجره Accord de License نمایان می شود که با انتخاب دکمه Oui می توانید به مرحله بعدی بروید.

13

در این مرحله از Wizard نصب مسیری که فایل های Easy PHP قراراست در آنجا کپی شوند را نمایش می دهد که می توان این مسیر نصب را عوض کرد.

14

در مرحله بعد محلی که برای قرار گرفتن میانبر های Easy PHP در Programes را مشخص نماید. در این قسمت با انتخاب Suivant به Wizard نصب ادامه دهید. در این مرحله از شما برای کپی کردن فایلهای Easy PHP اجازه می خواهد که شما با فشار دکمه Installer این کادر را تایید می کنید.

حال شما شاهد کپی شدن فایلها در مسیر تعیین شده هستید و باید اندکی صبر کنید تا عمل کپی انجام شود.

15

بعد از کپی فایل از شما می خواهد که سیستم را دوباره راه اندازی کنید که شما با فشار دکمه Terminer اجازه این کار را به برنامه خواهید داد.

16

در انتها بعد از راه اندازی مجدد کامپیوتر(Restart) در قسمت System Try سیستم شمایل Easy PHP ظاهر می شود . هم اکنون می توانید با استفاده از مرورگرتان برنامه های PHP را اجرا کنید.