آموزش php بخش هشتم : شروع کار با php

در ابتدای کار با PHP به چه ابزارهایی نیاز داریم؟

PHP  براي اجرا نیاز به یک Web-Server دارد. ساده ترین Web-Server براي کار IIS می باشد. البته از سرویس دهنده های دیگر مانند xampp و یا wampp نیز می توانید استفاده کنید که کار با آنها نیز آسان است.

 در بخش قبل طریقه نصب IIS را بررسی کردیم). طبیعتا براي مشاهده نتیجه اجراي فایلهاي PHP نیاز به یک مرورگر وب (Web Browser) دارید. بهترین مرورگر در حال حاضر googlechrome و یا mozilafirefox ویا opera می باشد. مروگر internetexplorer شرکت مایکروسافت هم کار راه انداز است ولی قطعاً بهترین نیست! براي درست کردن هر فایل PHP حتی با یک ویرایشگر متنی ساده نیز می توان این کار را انجام داد اما پیشنهاد ما نصب نرم افزار Dreamweaver است ( بعد از نصب نر افزار Dreamweaver از منوی بالا گزینه File->new و از پنجره باز شده گزینه php را انتخاب نمایید.

اکنون می خواهیم اولین کد PHP را با هم بنویسیم. ویرایشگر را باز کنید و در آن چنین بنویسید:

php8-1

حالا این فایل را با عنوان 1st.php  در Web Server Local Folder ذخیره کنید (اگر از IIS استفاده می کنید این پوشه در درایوي که Windows را در آن نصب کرده اید، با نام Inetpub موجود است. داخل آن، فولدر دیگري به نام wwwroot وجود دارد که باید فایلتان را در آن کپی کنید.) حالا مرورگر وب خود را باز نموده و در نوار آدرس (adressbar) آن ابتدا //:http و سپس نام کامپیوتر خود و یا آدرس IP آن را تایپ کنید (نام کامپیوتر را در Control panel/System/Network Identification و IP را در صورتیکه تعیین کرده باشید در قسمت Command Prompt و با اجراي دستور ipconfig می توانید مشاهده کنید) و پس از یک Backslash (/) نام فایل (1st.php) را تایپ نموده و Enter را بزنید. به عنوان مثال نام کامپیوتر من hamyaranpc است. پس باید در قسمت آدرس مرورگر آدرس زیر را بنویسم:

 http://localhost/1st.php یا http://hamyaranpc/1st.php

در اینجا اگر همه چیز را درست اجرا کرده باشید، متن زیر در مرورگرتان نمایش داده خواهد شد.

php8-2

همانطور که در کدها مشاهد می کنید دستورات در داخل <?php … ?> قرار گرفته است. البته می توان از روشهاي دیگر نیز استفاده کرد اما متداولترین روش همین است. دستور ()echo در PHP یک تابع است که وظیفه چاپ در خروجی را بر عهده دارد. می توانستیم همین کد را با کمک تگهاي HTML و به صورت زیر نیز بنویسیم:

php8-3

در php نیز مانند دیگر زبانهای برنامه نویسی می توانید بخش هایی را به عنوان توضیحات برنامه نویس (comments) در حین برنامه نویسی  براي آسان کردن ارجاع هاي بعدي و تحلیل ساده تر دستورات در PHP  داشته باشید. به این منظور می توانید از // یا # براي بازداشتن PHP از انجام پردازش بر روي متن روبروي آن استفاده کنید. اگر می خواهید بیش از یک خط را زیر پوشش Comment خود قرار دهید، آن را در بین علامتهاي */ /* قرار دهید.

php8-4

امید واریم این بخش از آموزش php که توسط شرکت طراحی وب سایت همیاران برای شما آماده شد، مورد توجه شما قرار گرفته باشد.