طراحی وب سایت مناسب با سلیقه کاربر

در طراحی سایت، اصطلاحات و کلمات فنی مختلفی وجود دارد. تنها کلمه ای که تمامی این اصلاحات را شامل شده و بر آنها غلبه کرده، کلمه “قابلیت استفاده” است. قابلیت استفاده، امری مهم در طراحی سایت برای مشتریان به حساب می آید.

اگر طراحی سایت با برنامه ریزی و هدفمند پیش نرود و به گونه ای باشد که هیچ کس نتواند از آن استفاده کند، پس هیچ کس خودش را برای دیدن مجدد وب سایت شما به زحمت نمی اندازد. وب سایت شما باید دارای رابط کاربری” کاربر پسند” و وجه تمایز با سایت های رقبا باشد در غیر این صورت، شما هیچ سود بازگشتی از سرمایه گذاری خود دریافت نخواهید کرد. اینکه حوزه فعالیت شما چیست، در این مسئله اهمیتی ندارد، مهم آن است که نگرش اصلی در طراحی سایت شما، کاربران و علایق آنها باشد.

بازدیدکنندگان و کاربران سایت شما باید نگرش و هدف اصلی فرآیند طراحی سایت باشند. از آنجایی که توصیه های بسیاری در این زمینه وجود دارد، ما هم در این مقاله به چند نکته مهم و کاربردی اشاره می کنیم تا با استفاده از آنها سایت خود را طوری طراحی کنید که برای کاربران و بازدیدکنندگان مفید و قابل استفاده باشد.

تعدادی از نسخه های خاص کدهای HTML وجود دارند که در زمان اجرا با سخت افزار تداخل پیدا می کنند و مشکلاتی را برای برخی از بازدیدکنندگان ایجاد می کند. این به این دلیل است که چون سخت افزار سیستم های کامپیوتری دیر به دیر به روز رسانی می شوند بسیاری از نسخه های جدید را پشتیبانی نمی کند. در حقیقت پس از به بیرون آمدن این تکنولوژی ها، چیزی حدود یک سال زمان می برد تا نسخه های جدید در سیستم های کامپیوتری وارد شود. تنها راهی که می توانید با استفاده از آن، وب سایت خود را کاربر پسند طراحی کنید آن است که HTML سایت خود را به نگارش 1.0 محدود کنید. بهترین پیشنهاد ما برای شما آن است که اگر تکنولوژی جدیدی در این زمینه به بازار وارد شد حداقل یک سال صبر کنید تا این تکنولوژی به صورت عمومی فراگیر شود و سپس از آن استفاده کنید.

روز به روز به تعداد کاربران اینترنتی افزوده می شود و افراد بیشتری وارد دنیای مجازی وب می شوند اما به این معنی نیست که سرعت اتصال آن ها به اندازه سرعت اتصال شما است. تحقیقات و مطالعات اخیر حاکی از آن است که سرعت لود صفحه مهم ترین فاکتور در رنکینگ سایت می باشد. یک مشتری بالقوه علاقه و اشتیاق خودش را برای دیدن وب سایت شما از دست می دهد اگر بعد از 10 ثانیه هیچ بخش و المانی از سایت بالا نیاید. پس سایت خود را سبک و روان طراحی کنید تا بتوانید مشتریان و بازدیدکنندگان را راضی نگه دارید.

متخصصان طراحی سایت بر این باورند که محتوا پادشاه سایت است و نقش کلیدی دارد. محتوا، عنصری است که موتورهای جستجویی مثل گوگل آن را هنگام بایگانی (index) می بیند و به آن توجه می کنند. همچنین مهم ترین فاکتور در صفحه است که بازدیدکنندگان آن را مشاهده می کنند.

 محتوای وب سایت شما باید آنقدر تأثیر گذار باشد که سریعاً بازدیدکنندگان را جذب و کنجکاو کند و آن‌ها را در سایت نگه دارد. جذابیت را در تمامی صفحات وب سایت برجسته کنید. اگر بازدیدکنندگان، جذابیت وب سایت شما را ببینند و جذب آن شوند، آن وقت است که می توانید منتظر بازگشت مجدد آن ها به سایت خود باشید.

تاثیر رنگبندی بر کاربران

رنگ ها می توانند نقش کلیدی در طراحی سایت شما ایفا کنند. حتی بیشتر از چیزی که فکرش را می کنید. رنگ ها بر قابلیت استفاده سایت تأثیر قابل توجهی دارند. رنگ هایی هستند که در کنار هم جلوه خاص و زیبایی را به سایت می بخشد و رنگ هایی هم وجود دارند که آن قدر پر رنگ و جیغ هستند که قبل از آن که چشم های کاربران سایت شما را بسوزانند باید از آن ها دوری کنید.

مواردی که در این مقاله به آنها پرداخته شده تنها جزیی از نکات مهم در طراحی سایت می باشد که هر چند ابتدایی هستند ولی کاربرد و اهمیت بسیار زیادی دارند که در عین سادگی متاسفانه بسیاری از طراحان و صاحبان وب سایت به آن ها توجه نمی کنند. پس آن ها را حتماً جدی بگیرید و در طراحی سایت خود امتحان کنید. در پایان نتیجه را نسبت به گذشته بررسی کنید و متوجه تأثیرات این موارد در طراحی سایت خود شوید.