چگونه محتوای با کیفیت برای وبلاگ و وب سایت تولید کنیم ؟ / اهمیت محتوای وبسایت

در ابتدا باید گفت که در این مقاله و سایر مقالات مرتبط با بهینه سازی و سئو (seo) و طراحی صفحات وب توجه بیشتری به تولید محتوای استاندارد و با کیفیت میشود. اما نکته قابل توجه این است که واقعاً معیارهای اصلی کیفیت یک محتوا خوب چیست؟ و چگونه می شود موضوعات مناسب و مطلوب را انتخاب نمود؟
امروزه بسیاری از مدیران و وب سایت ها با مشکل کمبود و نبود موضوع جدید برای تولید محتوا مواجه هستند و به سختی می توانند مطالب مفید و ارزشمند در زمینه کاری خود پیدا کنند که پیش از آن در وب سایتی دیگر ارائه نشده باشد. بطور قطع میتوان گفت که هیچ موسسه یا سایتی پیدا نمی شود که نتواند در زمینه تولید محتوای مرتبط با کار خود فعالیت کند؛ زیرا اگر واقعا هیچ اطلاعات و موضوعاتی پیرامون زمینه کاری شما وجود ندارد چگونه میتواند برای شما درآمدزایی داشته باشد؟
اما اینکه شما محتوایی در وب سایت خود قرار دهید که هم از نظر کیفیت برای کاربران مفید باشد هم پیش از شما آن مطلب در وب سایت دیگری ارائه نشده باشد، کار شما بسیار سخت تر می شود.
بطور حتم مهمترین معیار برای کیفیت محتوا؛ رضایت کاربران سایت و معرفی شما به دیگران است.

ما در این مقاله قصد داریم تا نکات اصلی تولید محتوای با کیفیت و ارزشمند و جدید را کمی با دقت بیشتر و با مثال بررسی نماییم، پیشنهاد می شود که این مقاله را با دقت تا انتها مطالعه نموده و سعی کنید در پایان مثال های بیشتری از آنچه در وب سایت های موفق اینترنتی دیده اید برای خود مرور کنید.
انتخاب عنوان مرتبط و مناسب موضوع
پیش از هر چیز می بایست تسلط کافی بر موضوعی که انتخاب کرده اید داشته باشید و مطالعه روزانه خود را در کتاب و سطح اینترنت افزایش دهید. همه آن چیزی که شما در زمینه کاری خود بر آن مسلط هستید و تجربه کرده اید میتواند برای دیگران ارزشمند باشد، هرچقدر این نکات ظریف تر و دقیق تر باشند مخاطبین مناسب تری نیز خواهند داشت.

به عنوان مثال اگر شما مدیر یک فروشگاه آنلاین در زمینه لوازم الکترونیکی باشید، اطلاعات زیادی برای ارائه به مخاطبین خود خواهید داشت که عموماً از اینترنت و سایت های تولید کننده لوازم الکترونیکی خارجی بدست می آید. حال اگر فروشگاه شما در زمینه فروش کیف و کمربند چرم باشد چطور؟ آیا باز هم میتوانید اطلاعات مناسبی در وبلاگ ها و وب سایتهای داخلی و خارجی پیدا کنید؟ خیر. در چنین شرایطی، شناخت کامل و کارشناسانه در زمینه کاری و تجربیات شما بسیار ارزشمند خواهد بود. مطالب و مقالاتی مانند “تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی”، “نحوه و پروسه تولید چرم” یا مواردی شبیه این همگی میتوانند مخاطبان محدود ولی مرتبط و مناسبی را به سایت شما جذب کنند.
نکته مهم این است که هرقدر کار تولید محتوا در زمینه تخصصی و کاری شما سخت تر باشد برای شما بهتر است! زیرا رقبای کمتری خواهید داشت. محتوای عمومی براحتی در اینترنت قابل دسترسی بوده و منابع زیادی برای دریافت آن وجود دارد. روش ایجاد تفاوت میان شما و رقبایتان ارائه محتوای تخصصی و ارزشمند است.

در گذشته واژه “مهندس” واژه ای مستقل و معنای منحصر بفرد داشت، اما با گسترش علوم، شاخه های جدیدی به آن اضافه شد تا جایکه اگر از کسی بپرسید رشته تحصیلی شما چیست و بگوید مهندسی، بنظر بی معنی میرسد و در سوال بعدی حتما از او خواهی پرسید: “چه رشته ای؟” همین مسئله را میتوان به سایت های اینترنتی ارتباط و تعمیم داد.

بیشتر مواقع محتوای مورد نظر شما کم است و شاید به 4 الی 5 خط نرسد. در این مواقع ممکن است ارائه آن بصورت متنی، جذابیت زیادی نداشته باشد و یا با توجه به متن کم مورد توجه موتورهای جستجو قرار نگیرد. تغییر در نحوه ارائه و افزودن جذابیت های بصری میتواند کیفیت متن نهایی شما را به طور چشم گیری افزایش دهد.
موضوع فوق را با یک مثال بر روی اینترنت توضیح میدهیم. یک وب سایت معتبر فروش کیف پول از جنس چرم، مطلبی را در مورد اینکه چطور میتوانید کیف پول خود را کم حجم تر کنید ارائه نموده. شاید اگر این پرسش را از هرکسی داشته باشید با چند راهکار ساده مانند خارج کردن کارت های اضافی یا استفاده از کارت الکترونیکی بجای پول نقد مشکل را حل کند. ولی سایت Bellroy رویکردی متفاوت به این مسئله داشته و به همین دلیل نام و لینک آن را در این مقاله مشاهده کنید.

این وب سایت با تهیه یک ویدئو، یک صفحه مجزا و با بکارگیری المان های گرافیکی حرفه ای و کاربرپسند این مسئله ساده را شرح و بسط داده است، به شکلی که شما هم ممکن است با دیدن آن چند دقیقه ای را سرگرم شده و یا حتی آن را به دوستانتان معرفی کنید. اگر بخواهیم نوع جذب بازدیدکننده به سایت را ارزش گذاری کنیم، تبلیغات در هر نوع چه اینترنتی و چه در قالب چاپ و عرضه، درصد بازدهی بسیار پایینی را خواهد داشت و ممکن است از هر 1000 نفر یک نفر به مشتری شما تبدیل شود. در حالی که جذب افراد از طریق راه هایی همچون موتورهای جستجو و مشتریان فعلی ارزشمندتر است و احتمال تبدیل افراد به مشتری چند برابر بیشتر می شود. این عدد در معرفی شما توسط افراد به دوستان و آشنایان تفاوت چشم گیری خواهد داشت و ممکن است از هر 3 نفر یک نفر در آینده به مشتریان شما بپیوندد.
تغییر در نحوه شرح ارائه خدمات و افزودن جذابیت های بصری میتواند کیفیت محتوا و شانس معرفی شما از طرف کاربر به دیگران را افزایش دهد.

اگر به فکر راه اندازی کسب و کار آنلاین هستید و یا می خواهید کسب و کار خود را وارد فضای آنلاین کنید، باید بدانید که چطور آنلاین بنویسید. عبارت «محتوا، پادشاه است» را احتمالاً از زبان طراحان و برنامه نویسان وب شنیده اید. این جمله ممکن است امروز کمی کلیشه ای به نظر بیاید، اما اهمیت کیفیت محتوای یک سایت، همچنان گذشته به قوت خود باقی است و این عبارت همانند گذشته که برای توصیف اهمیت محتوای سایت به کار برده می شد، معنا دار و مهم است.

محتوای و متن با کیفیت و جدید، عامل کلیدی در طراحی سایت برای ایجاد تعامل و برقراری ارتباط با بازدیدکنندگان سایت است. همین ایجاد تعامل بعد از مدتی پررنگ تر خواهد شد و به انجام عملیات های مهم تر، مثل انجام خرید و… منتهی می شود و کاربران را به اقدام فرا خواهد خواند.

در گام بعدی این مقاله به مواردی اشاره خواهیم کرد تا به شما کمک کند برای محتوای سایت خود، استراتژی مناسب و عملی بچینید و خوراک یا همان محتوای مناسب تولید کنید.

اگر میخواهید محتوای مناسب تهیه کنید حتما باید تحقیقات و پژوهش کنید و در زمینه فعالیت خود در اینترنت به دنبال راهکارهای اساسی باشید. با وب سایت هایی که مطلب و محتوای مرتبط با زمینه فعالیت شما منتشر می کنند، ارتباط بگیرید. از خبرها و چالش های روز مرتبط با زمینه فعالیت خود مطلع باشید. مطالعه زیاد شما را وادار می کند تا سوال بپرسید، ایده های خود را مرور کنید و آن ها را توسعه دهید، بهترین و مهمترین آن ها را برگزینید و در راستای پیشرفت کاری خود، طبق استاندارد ها در مکانی مناسب از وب سایت خود قرار دهید.

انسان در برخورد با افراد سعی میکند مطابق با نوع مخاطب رفتار خود متفاوت از خود نشان دهد و بازخوردهای متفاوت نسبت به گروه های مختلف به آنان برگرداند. به عنوان مثال شما میدانید که چطور باید با یک کودک 5 ساله یا بهترین دوست خود و یا یک مدیر عالی رتبه، به شکل متفاوت سخن بگویید. در واقع شما می دانید که چطور سخنان خود را با مخاطبانتان تطبیق دهید تا برای آن ها قابل فهم و درک باشد. این مسئله در ایجاد محتوای نیز صادق است. به طور کلی باید درک عمیقی از نیازها و خواسته های بازار هدف ، مخاطبان و مشتریان خود داشته باشید. راه اندازی وب سایت به طراحی گرافیکی ختم نمی شود و طراحی زیبا به تنهایی نمی تواند کیفیت وب سایت را در سطح مطلوب بالا ببرد. بلکه طراحی سایر المان های سایت هم جزو نکات بسیار مهم طراحی به حساب می آیند. پس باید بررسی کنیم که مخاطبان ما چه مطالبی را بیشتر تمایل دارند تا مطالعه کنند و تمام تمرکز و انرژی خود را بر روی آن نوع مطالب بگذارید تا نتیجه مطلوبی بدست آورید.

محتوای تولید شده توسط شما، می بایست تا حد امکان ساده و روان باشد و رابطه مستقیم با نیازها و خواسته های بازار هدفتان داشته باشد.

شاید با وجو اینکه شما محتوایی جذاب و مفید تولید کرده باشید، اما آن نتیجه ای که انتظارش را داشتید عملی نشد. چرا؟
در این مواقع میتواند یکی از اولین احتمالاتی که میتوان داد این است که محتوای تولید شده خوانندگان و بازدیدکنندگان سایت را تشویق به انجام عمل نمی کند و آن ها را برای اقدام فرا نمی خواند. شما باید محتوایی ایجاد کنید که مشوق خوانندگان برای اقدامی خاص شود و آن ها را به ایجاد تعامل با وب سایت تشویق کند. انجام کارهایی مثل ثبت نام کاربران در باشگاه شرکت و دریافت اخبار جدید از طرف شرکت، از طریق ایمیل، پیامک و شبکه های اجتماعی و یا اطلاع رسانی در مورد فروش ویژه یک محصول خاص، شرکت در رویدادهای شما و یا Follow کردن صفحه فیسبوک شما.

اگر می خواهید یک مقاله مفید بنویسید و آن را منتشر کنید، با برنامه و هدف مشخص این کار را انجام دهید. سعی کنید مقاله خود را طی ایتم های مختلف ارائه دهید تا برای کاربر قابل درک باشد و از خواندن آن لذت ببرد و واقعا احساس کند که دارد یک مطلب مفید را میخواند تا حوصله خواندن تا انتهای مقاله را پیدا کند. از بکارگیری متون طولانی و جملات اضافی نیز بپرهیزید و حد امکان، محتوای سایت را مختصر و مفید ایجاد کنید تا از طریق کمترین کلمات، بیشترین پیغام و اطلاعات را منتقل کنید.

اصولاً کاربران متون کوتاه تر را راحت تر می خوانند و اگر با کلمات مناسب و پیام های مرتبط تولید شده باشد، تاثیر بیشتری نسبت به مطالب طولانی با توضیحات زیاد را دارد.
امیدواریم از خواندن این مقاله خسته نشده باشید
تهیه و تنظیم : واحد روابط عمومی شرکت همیاران