چگونه از طریق وب سایت کسب در آمد داشته باشیم / ناگفته های بازار کسب و کار اینترنتی

از آنجا که جوانان ایرانی با وجود هوش و انرژی بسیاری که در اینترنت مصرف میکنند و اکثر این عزیزان هنوز نتوانسته اند درآمد مناسبی از اینترنت کسب کنند. لذا بر آن شدیم تا کسب درآمد از طریق اینترنت را برای صاحبان وبلاگ ها و وب سایت ها با در نظر گرفتن شرایط در ایران مورد ارزیابی و تحلیل قرار دهیم تا بدینوسیله این عزیزان را بیشتر با حقایق آشنا کنیم.

یکی دیگر از روشهای درآمد صاحبان وب سایت ها نوشتن و داشتن امتیاز اثرشان است. در تمام دنیا به این طریق از هنرمندان و نویسندگان حمایت می کنند. اما به دلیل عدم قانون محکم در این زمینه یا اگر وجود دارد به درستی اجرا نمی شود، نتیجه ی آن این می شود که نویسندگان و مترجمین به راحتی وارد این عرصه نمی شوند و آنهایی هم که وارد می شوند، انتظار درآمد مطلوب در این زمینه را ندارند. در حالیکه نوشتن کاری بسیار پر زحمت است و یک نویسنده باید برای مطالعه و تحقیق ساعت ها وقت بگذارد و برای نوشتن یک مقاله گاه چند روز باید از وقت خود را اختصاص دهد و وقتی که این مقاله که حاصل چند روز زحمت آنهاست در اینترنت قرار می گیرد بلافاصله کپی می شود و در نهایت افراد راحت طلب از آنها به نفع خود سود می برند. این مشکل و معضل باعث می شود نویسندگان و مترجمین برای کار کردن و انتشار کارهایشان در فضای مجازی کمتر رقبت نشان دهند و حداقل برای امرار معاش ننویسند که دود آن به چشم فرهنگ و ادب ایران زمین خواهد رفت. بنابراین با توجه به رعایت نشدن قانون کپی رایت از طریق نوشتن هم نمی توانید درآمد کافی داشته باشید. هر چند به این شکل می توانید خود را معرفی کنید و شاید بتوانید برای کار پیدا کردن از آن استفاده کنید، که برای آن هم ضمانتی وجود ندارد!

یکی از مناسب ترین و معقول ترین راه های کسب درآمد اینترنتی در تمام دنیا استفاده از سرویس google adsense است. در این روش، صاحب وبلاگ یا وب سایت قسمتی از صفحات خود را به تبلیغات متنی شرکت گوگل اختصاص می دهد و در ازای هر کلیک که روی تبلیغ ها می شود رقمی به حساب او افزوده می شود به این ترتیب صاحب یک وب سایت به راحتی و بدون زحمت زیاد برای بازاریابی می تواند مشتری خدمات خود را پیدا کند و کسب درآمد داشته باشد.گرچه سیستم های مشابه این سرویس توسط رقبای گوگل طراحی شده اند. اما به دلیل تحریم های بین المللی، دارندگان وب سایت های ایرانی نمی توانند به این روش کسب درآمد کنند. این تحریم نه تنها شامل حال وب سایت های ایرانی است بلکه شامل کلیه وب سایت های فارسی زبان نیز می شود. در حالیکه این شرکت ها به طور خودجوشانه ایرانیان را مورد تحریم قرار داده اند اما از آنها پول دریافت می کنند تا برایشان تبلیغ کنند و به همین سادگی بازار تبلیغات ایران را ازآن خود کرده اند بازاری که می توانست منبع درآمد خوبی برای وب سایت های فارسی زبان ایرانی باشد. و متاسفانه باید گفت این موضوع تاثیر منفی بر بازار تبلیغات وب سایت های داخلی گذاشته است و در گفته های صاحبان دیگر وب سایت های فعال در زمینه اینترنت هم تاییدی است بر این موضوع. اما با این حال هستند وب سایت های فارسی زبان که از تبلیغات اینترنتی درآمد مناسبی دارند که البته یا وب سایت های خبری معتبر یا وب سایت هایی که بسیار قوی و پرترافیک هستند اما چنین وب سایت هایی هم تعدادشان به اندازه انگشتان دست است و سابقه طولانی دارند. اگر می خواهید وارد این عرصه شوید و درآمد مناسبی از این طریق کسب کنید، بد نیست بدانید باید حداقل یکی دو سال بدون وقفه زحمت بکشید و صبر داشته باشید. اگر بسیار حرفه ای و بی عیب و نقص عمل کنید و به اندازه کافی هزینه کنید، احتمالاً نتیجه مناسبی بگیرید اما با این حال هیچ ضمانتی وجود ندارد که از این طریق بتوانید ثروتمند شوید!

یکی دیگر از روش های کسب درآمد از طریق اینترنت، فروش و عرضه کالا و خدمات است. در تمام دنیا این روش پر سود ترین راه کسب درآمد در اینترنت می باشد و کشور ما هم از این موضوع مستثنا نیست. اگر تصمیم دارید از وب سایت یا وبلاگ خود کسب درآمد کنید، بهترین روش، فروش کالا یا خدمات است. به ویژه اگر در مکانی با وسعت کم مانند شهر یا روستا ساکن هستید که کالا یا خدماتتان را نمی توانید به راحتی عرضه کنید. به این ترتیب می توانید به بازار های بزرگتر در سراسر دنیا و ایران دست پیدا کنید. این روش اگر چه می تواند درآمد خوبی داشته باشد اما باید به شکلی کار کنید که بتوانید اعتماد کاربران را بدست آورید و آنها را تبدیل به مشتری کنید. به عنوان مثال، زمانی که شما فقط از مزایای محصول خود صحبت کنید، با این روش نمی توان اعتماد کاربران را بدست آورد. بهتر است کاملاً بی طرف باشید و با صداقت محصول خود را معرفی کنید. سعی کنید به جای تعریف، آن محصول را نقد کنید. اگر که سود کوتاه مدت نمی خواهید پس اعتبار خود را فدای آن نکنید. بهتر است محصولی را معرفی کنید که خودتان قبلاً آن را امتحان کرده باشید. توجه داشته باشید که خریدار اینترنتی با هوش است و کمی هم بی اعتماد به خرید اینترنتی، پس بدانید با شرایط موجود فقط نقش یک دلال سود جو را بازی کردن آینده ی روشنی را برای شما به دنبال نخواهد داشت. این روز ها شرکت هایی که کمی دورتر از ایران به طور مثال در دبی مشغول به کار هستند و  کالای چینی را با برندهای اروپایی وارد بازار ایران می کنند، بسیارند. و از طریق وب سایت ها و فروشگاه های اینترنتی ایرانی و کانال های ماهواره ای ایرانی تبلیغ می کنند و می فروشند. و با این کار خاطره ای بد از خود در میان مشتریانشان بر جا می گذارند و اصولا هم دنبال اعتبار و اعتماد نیستند. متاسفانه دود این گونه کارهای بعضی از صاحبان وب سایت ها در چشم همه می رود و اعتماد مردم به اینترنت نیز خدشه دار می شود. بنابراین قبل از اینکه به فکر در آمد اینترنتی باشید بهتراست به دنبال ساختن بستری از اعتماد و اعتبار باشید.کاربران  اگر به صداقت شما شک کنند از شما خرید نخواهند کرد.

یکی دیگر از معضلات کسب و کار اینترنتی درکشور ما ایران مربوط به سرعت اینترنت است. عدم سرعت مناسب اینترنت باعث شده تا حدودی از محبوبیت اینترنت در میان مردم ایران کمرنگ شود، چون در ساعات اوج ترافیک یا در دوره های زمانی خاص، کاربران با افت سرعت اینترنت روبرو می شوند و این امر بران کاربران انقدر منذجر کنند است که عطای وب سایت یا وبلاگ شما را به لقای آن می بخشد! تمام وب سایت های فارسی زبان قسمتی از ترافیک خود را به همین دلیل از دست می دهند. و این حقیقتی است که وجود دارد و اگر می خواهید یک وب سایت ایرانی پربازدید داشته باشید می بایست این مسئله را در زمان طراحی و تولید محتوا در الویت های خود قرار دهید. چون اکثر مخاطبان شما در ایران هستند. بنابراین باید وب سایتی داشته باشید که برای سرعت پایین طراحی شده باشد و به راحتی صفحات لود شود. استفاده از گرافیک حجیم و تبلیغات گرافیکی چشمک زن عجیب و غریب منجر به این می شود که قسمتی از کابران و بازدیدکنندگان خود را از دست بدهید. در حالیکه شاید از این تبلیغات انتظار درآمد بیشتری داشتید! به یاد داشته باشید همه مشتریان شما دارای اینترنت با پهنای باند بالا نیستند یا بعضی از آنها هم که اینترنت به اصطلاح سرعت بالا دارند، در عمل سرعت دسترسی شان به اینترنت خیلی پایین تر از استاندارد های جهانی است. این مشکل به خصوص در شهر های کوچک بیشتر رخ می نماید. پس وب سایت خود را باید به گونه ای طراحی و بهینه سازی کنید که در کمترین زمان ممکن صفحاتش لود شوند.

•          وب سایتی پر سرعت

•          خلاصه کردن فایل های CSS

•          ساختن تيتر براي وب سايت

•          تصویر در طراحی وب سایت

اکنون بسیاری از صاحبان کسب و کارها و تُجار در ایران، به اینترنت به عنوان ابزاری کارآمد اعتقاد ندارند. آنها می توانند مشتریان خوب و بلقوه برای صاحبان وب سایت ها باشند چه از نظر تبلیغ و چه از نظر مشارکت در فروش. به ویژه در بازار هایی که نسل جدید با آن سر و کار دارد، اینترنت بهترین وسیله برای بازاریابی آنها به شمار می رود. در ایران همچنون گذشته نسلی بازار را می گرداند که با کامپیوتر بزرگ نشده و تمایل چندانی به وارد شدن بازار مجازی و اینترنت را ندارد. کمتر کسی را در میان این قشر می یابید که برای مرور اخبار روز به اینترنت مراجعه کند. آنها همچنان صبح اول وقت روزنامه کاغذی را از دکه روزنامه فروشی میخرند و میخوانند و روزنامه را به اینترنت ترجیح می دهند. آنها ترجیح می دهند وضعیت هوا را از تلوزیون بشنوند تا اینکه به اینترنت مراجعه کنند. کمتر به اینترنت و آنچه در آن هست اعتماد می کنند. خوب این یک امر طبیعی است، سالهاست که این گونه زندگی کرده اند. البته استثنا هم وجود دارد در بازار های جدید مانند بازار کامپیوتر، موبایل، وسایل الکترونیک و این دسته کسب و کارها اوضاع کمی متفاوت است در این کسب وکار ها نسل جدید بیشتر حضور دارد و به همین دلیل هم بیشتر از اینترنت بهره می برند. اما روند کلی به این شکل است که در بازار های سنتی کمتر به اینترنت توجه شده است آنها حاضر نیستند حتی صد هزار تومان در یک وب سایت پربازدید برای تبلیغات کالای خود سرمایه گذاری کنند، در عوض در روزنامه های کاغذی میلیون ها خرج تبلیغات می کنند و به این نوع تبلیغ اعتماد و اعتقاد دارند. البته این وضعیت در ایران نیز روز به روز در حال تغییر است. نسل جدید به مرور وارد بازار می شود، آنها می دانند که شبکه جهانی و ارتباطات اینترنتی چقدر می تواند ارزشمند باشد و اگر از آن غافل شوند، کسب وکار آنها ضعیف خواهد شد. به عنوان مثال چندی پیش یکی از دوستان به دنبال قطعه بود به هر جا نمونه فرستاد آن را نشناختند، بنابراین در اینترنت جستجو کرد، نکته جالب این که فقط یک شرکت در اینترنت تبلیغاتی قرار داده بود و هر چه بیشتر جستجو می کرد فقط به همین شرکت برخورد می کرد، سرانجام طی مذاکره تلفنی با آن شرکت، آن قطعه را از طریق پست برایش ارسال کردند آن هم با قیمتی بسیار مناسب. اما اینترنت آنقدر زود مشکل این فرد را حل کرد که کار به جستجوی بیشتر نکشید! نتیجه اینکه شرکت تولید کننده این قطعه، با استفاده از بازاریابی درست توانستند از کیلومتر ها دورتر با استفاده از اینترنت محصول خود را بفروش برسانند. نتیجه اینکه روش فعلی و قدیمی کسب و کار در ایران مانند سایر کشورهای دیگر تغییر خواهد کرد و صاحبان کسب وکار هایی که به اینترنت بی اعتنایی می کنند کم کم توسط  رقبا کنار زده خواهند شد و آینده اینترنت در ایران روشنتر از اکنون خواهد شد. امروزه دانش آموزان و دانشجویان تحقیقات خود را بدون استفاده از اینترنت انجام نمی دهند. یکی از تفریحات نسل جدید حضور در شبکه های اجتماعی مجازی است. زمانی که به مشکلی برخورد می کنند و برای آن راه حلی پیدا نمی کنند سوال خود را در تالار های گفتگو مطرح می کنند و جواب خود را پس از مدتی کوتاه دریافت می کنند.

اما عدم باور و اعتقاد عموم به اینترنت دلایل دیگری نیز دارد یکی از آنها سوء استفاده برخی از صاحبان وب سایت ها و افراد کلاهبردار است که اینترنت را مکان مناسبی برای کلاهبرداری می دانند. و اگر شما یک وب سایت اینترنتی دارید بدانید که بزرگترین مسئله ای که شمارا به چالش می کشد، جلب اطمینان و اعتماد است. اعتبار خود را به سودهای کوچک و کوتاه مدت نفروشید. نگران نباشید افراد درستکار و معتبر به زودی شناخته می شوند اگر می خواهید در اینترنت کار کنید و به جایی برسید، بزرگترین سرمایه شما اعتبار شماست پس آن را به خطر نیندازید حتی اگر مجبورید ضرر کنید، بدانید که سرمایه گذاری بلند مدت انجام داده اید.

جمله پایانی اینکه اگر یک وب سایت فارسی زبان دارید بهتر است روی بازار داخلی بیشتر تمرکز داشته باشید سرعت اینترنت در ایران را مد نظر داشته قرار دهید. ببینید بازدید کنندگان و مخاطبان شما چه کسانی هستند و آنها را به خوبی شناسایی کنید و طبق میل آنان رفتار کنید. و کسب و کار هایی که تمایل دارند با شما همکاری داشته باشند را شناسایی کنید. با اعتبار بالا کار کنید. بزرگترین ثروت یک وب سایت اعتبار آن است. باید بسیار تلاش کنید و بسیار قوی ظاهر شوید و انتظار سود زیاد در کوتاه مدت را نداشته باشید. با این دید برای خود رویایی نخواهید ساخت که نتوانید به آن دست یابید و با امید و توکل به خدا و تلاش زیاد به هدف خود خواهید رسید.

نویسنده : علی یزدی مقدم

بازنویسی و نگارش : همیاران