المانها مهم در روند طراحی سایت

مدت زمانی که یک کاربر در یک صفحه وب می گذرانند و به خواندن مطالب و تصاویر آن مشغول می شود به طور معمول کمتر از یک دقیقه است. یک وب سایت باید با هدف رساندن پیام خود، در مدت زمانی کمتر از 15 ثانیه پیغام اصلی خود را برساند. و با بازدیدکنندگان ارتباط برقرار کند تا بتواند کاربران را برای دقایقی بیشتر در سایت نگه دارد. مدت زمان سپری شده کاربران در وب سایت، شما را از اهمیت و ارزش کیفی طراحی سایت مناسب، آگاه می سازد. هرچه کاربران مدت زمان بیشتری در سایت سپری کنند و بیشتر جذب مطالب و محتوا و گرافیک سایت شوند، احتمال آن که به مشتریان بالقوه تبدیل شوند، بیشتر خواهد بود. اگر طراحی سایت، حرفه ای به نظر نرسد، نظر مخاطب را جلب نمی کند و آن ها را دفع خواهد کرد. خصوصاً زمانی که قرار باشد مشتری عملیات خریدی را هم انجام دهند.
درست همین نقطه است که اهمیت طراحی سایت مشخص می شود و تفاوت میان یک وب سایت با کیفیت و یک وب سایت بی کیفیت نمایان می شود.
در بخش بعدی نکاتی را آماده کرده ایم تا آن ها را در طراحی و پیاده سازی سایت خود لحاظ کنید:
1. فراخوانی در جهت اقدام کاربران به عملیاتی ویژه
مهمترین هدف یک وب سایت، ترغیب کاربران به انجام عملیاتی ویژه می باشد. این عمل می تواند دیدن یک ویدئو، خریداری یک محصول، ثبت ایمیل خود و عضویت در سایت و یا پر کردن فرم تماس باشد. این اقدام هر چه که می خواهد باشد، فقط باید برای همه کاربران به راحتی در دسترس باشد. اقدام برای فراخوانی را در هر صفحه قرار دهید تا کاربران به سادگی به صفحات مختلف، دسترسی داشته باشند و به نظرشان فرآیندی دشوار و طولانی نرسد.
2. روشی آسان برای مسیریابی طراحی کنید / راه ورود به صفحات مختلف را برای کاربران هموار کنید
یکی از مهمترین فاکتورها در افزایش مدت زمان حضور یک کاریر در سایت و تعاملات وی با سایت، محل قرارگیری مناسب نوار مسیریابی (منوی ناوبری) سایت شما است. ساختار نوار مسیر یابی باید با خلاقیت طراحی شود و واضح، ثابت و با قابلیت دسترسی آسان باشد، تا تجربه ای کم نظیر برای کاربر به ارمغان آورد.

همچنین طراحی داینامیک نوار مسیریابی می بایست به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا هر تغییر جدیدی بتواند به راحتی صورت بپذیرد.به عنوان مثال، لینک ها و صفحات جدید که در آینده تولید می شوند، به راحتی به نوار مسیریابی اضافه شوند.

3. تأمین و تولید محتوای مفید و ارزشمند برای کاربران
محتوا یا خوراک سایت را مرتب و مستمر به روز نمایید و مکان یابی مناسب برای درج آن در نظر بگیرید. خوراک سایت را در دید بازدیدکنندگان و در کانون توجه آنان قرار دهید، تا به راحتی بتوانند به آنچه که دقیقاً می خواهند، برسند. اگر شما می خواهید که نتیجه ای تأثیر گذار و مؤثر دریافت کنید، برای محتوای سایت خود استراتژی های صحیح و برنامه ریزی شده ای در نظر بگیرید. همچنان می توانید بعد از اینکه محتوای سایت را نهایی کردید، از مشاوران طراح وب سایت کمک بگیرید تا شما را در انتخاب نوع قلم یا همان فونت، اندازه فونت و همچنین رنگ و تصاویر مناسب، برای بهبود کیفیت وب سایت یاری نمایند.

4. قالب بندی صفحات وب سایت / طراحی قالب متناسب با محتوا
قالب ریزی سایت یکی از فازهای مهم در فرآیند توسعه وب و طراحی سایت است. قالب در واقع همان ستون و چارچوب های بصری یک وب سایت و ساختار پایه ای لایه های آن است. این دقیقاً همان فاکتوری است که تفاوت های سایت ها را برجسته می کند. ایده اصلی آن است که طراحی سایت را در عین سادگی انجام دهید و با رنگ های جیغ و بافت شلوغ آن را پر نکنید. در این صورت کاربران می توانند به راحتی اهمیت اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنند و اهیمت جای گیری مؤلفه های مختلف را در طراحی سایت، درک می کنند.

5. حفظ زیبایی در طراحی سایت با فضاهای خالی
سادگی همیشه در همه تاریخ و همه عرصه ها زیبا و مورد پسند بوده و در طراحی وب سایت هم همینطور می باشد. در این زمینه یک جمله ای مطرح است : “Less Is More” !!! به این معنی که کم، زیاد است. سادگی کلید زیبایی و موفقیت در طراحی سایت است. فضای سفید، فضای خالی است که المانهای مختلف موجود در سایت را از یکدیگر جدا نموده. این فضای سفید اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد، بر روی لایه ها و بخش های مختلف در طراحی سایت بسیار زیبا رخ می نماید و در عین سادگی جلوای خاص به سایت می دهد که باعث جذاب گشتن گرافیک وب سایت می شود. از این فضای خالی می توان در بین تیترها «یا همان عنوان مطالب»، منوها، تصاویر و متن ها استفاده کرد.
رنگبندی مناسب در طراحی سایت / تعداد رنگ را محدود کنید
نکته دیگری که در طراحی وب سایت مهم است، تعداد رنگ استفاده شده در صفحات و پوسته کلی وب سایت می باشد. اگر میخواهید سایت شما حرفه ای و با کلاس به نظر برسد، بیش از 2 تا 4 طیف رنگ استفاده نکنید. شما می توانید از رنگ های متفاوت صرفاً برای برجسته کردن متن ها در داخل سایت استفاده کنید.
هرچه تعداد رنگ بیشتر می شود، امتیاز سایت از نظر گرافیکی افت پیدا میکند.
در انتخاب رنگ نیز باید از رنگهای جیغ و زننده مانند سبز فسفری و قرمز استفاده نکنید یا خیلی کم استفاده کنید.
بسیاری ازطراحان سایت، این نکته را فراموش می کنند که 95% طراحی سایت، مربوط به تایپوگرافی آن است. هر کاربر ممکن است از یک مرورگر خاص استفاده کند و نمایش سایت در مرورگرهای مختلف ممکن است تغییرات جزئی یا حتی کلی داشته باشد. که این نکته در مورد فونت ها هم صدق می کند. فونت استفاده شده در سایت خود را در مرورگر های مختلف آزمایش کنید. این موضوع یک فاکتور کوچک است که تغییرات بزرگی را بر روی تجربه کاربران از مطالعه اطلاعات داخل سایت، به وجود می آورد.
به عنوان مثال، با انتخاب فونت “Byekan” بعد از مشاهده سایت در مروگر گوگل کروم و فایرفاکس احتمال دارد در فایرفاکس کمی پررنگ تر و ضخیم تر بنظر برسد در حالی که در گوگل کروم چنین نیست.
در فاصله گذاری بین کلمات، چینش آن ها، نکات ویرایشی و مرتب و تراز کردن کلمات باشید. این سلسله مراتب تایپوگرافی، به بازدیدکنندگان وب سایت شما، در بدست آوردن اطلاعات مهم کمک می کند.

6. شیوه مکان یابی درست تصاویر در طراحی سایت
تصاویر از کلمات و محتوا بلند تر و شیوا تر سخن می گویند و بر رسایی پبغام، تأثیر بسزایی دارد؛ که همین نکته علت محبوبیت نزد کاربران و همچنین نقش مهم تصاویر در طراحی سایت است. توجه کاربران و بازدیدکنندگان را با تصاویر مرتبط و زیبا جلب کنید. از انتخاب تصاویر با افکتهایی که چشم انسان را با خطا مواجه می کنند و باعث خسته شدن چشم می شوند خودداری کنید. مانند تصاویری که با افکت به حالتی در می آیند که انسان احسا می کند جسمی در تصویر دارد حرکت می کند.
در قالب بندی به مکان یابی تصاویر توجه کنید و آنها را جلوی چشم کاربر با کی فاصله «تقریباً به اندازه 5 پیکسل از متن» قرار دهید.
تصاویر را قبل از قرار دادن در محتوای سایت، ریسایز و آماده کنید.

7.لینک شبکه های اجتماعی در سایت
کاری که باید برای شبکه های اجتماعی در وب سایت انجام دهید این است که کانال ها و شبکه های اجتماعی مورد استفاده توسط برند، جهت دسترسی کاربران باید در کنار هم قرار گیرند تا حضور فعال شما را ترویج و تثبیت کند. در صفحات و مکانهایی از سایت که منطقی است و فکر می کنید که مفید است، شبکه های اجتماعی را در معرض دید کاربران قرار دهید.
از مکانهای مناسب برای ایکن شبکه های اجتماعی (sotial icon) بالای سایت، پایین و یا در امتداد کناره های صفحه خانه/اصلی می باشد.

امیدواریم از این مقاله استفاده کافی برده باشید.
تهیه و تولید : روابط عمومی شرکت همیاران