سئو چیست ؟ بهینه سازی موتور جستجو چیست ؟

سئو (seo)  به معنای بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجو است که نتیجه آن گرفتن ترافیک ارگانیک و طبیعی از موتور های جستجو می باشد.

به طور واضح و مفهومی می توان گفتSEO  یعنی اطمینان یافتن از اینکه سایت شما به نحو شایسته ای جایگاه خود را در موتورهای جستجو یافته و در معرض دید مخاطبان مورد نظر قرار گرفته است.
بسیاری از وبسایتها حتی با داشتن طراحی سایت زیبا و برخوردار بودن از بالاترین تکنیکهای وب ، بازهم وضعیت نا مطلوبی در نتایج جستجو دارند و این بدلیل رعایت نکردن اصول تکنیکی با روش کار موتورهای جستجو از قبیل گوگل و یاهو است.

بهینه سازی و انواع آن

بهینه سازی به دوشاخه اصلی محتوایی و ساختاری تقسیم می شود.

بهینه سازی ساختاری به جای انبوهی از مطالب و پست های از هم گسیخته

در بهینه سازی ساختاری باید گفت ، وب سایت شما نیاز به یک ساختار مشخصی دارد تا کاربران برای گردش در وب سایت شما و دسترسی به مطلالب مورد نظر خود گیج و سرگردان نشوند. اگر ساختار وب سایت استاندارد نباشد وب سایت شما تنها مجموعه ای از پست ها و صفحات خواهد بود.

در این مورد نیز گوگل برای درک میزان ارزش صفحات از ساختار وب سایت شما استفاده می کند.

سئو

بهینه سازی محتوایی با کیفیت به جای انبوهی از کلمات کلیدی

کلمات کلیدی چندین سال ستون فقرات سئو بودند،  با اینکه هنوز هم کلمات کلیدی اهمیت خود را دارند اما کارشناسان بازاریابی دیجیتال بر این عقیده اند  باید بیشتر روی تولید محتوا تمرکز کنیم. تولید محتوا باعث تکرار کلمات کلیدی در سایت و وبلاگ می شود. این موضوع باعث شد تا موتورهای جستجو نیز به اهمیت این موضوع پافشاری کنند و به محتوا بیشترین اهمیت را بدهند.

کلید موفقیت بهینه سازی از سال 2016 بر مبنای کیفیت محتوای تولید شده قرار گرفت. نوشتن برای افراد نه برای موتور های جستجو، شانس اشتراک گذاری مطلب توسط کاربران را افزایش می دهد. هیچ کس تمایل به خواندن وب سایت و وبلاگی که مصنوعی و تکراری نوشته شده باشد را ندارد و افراد ترجیح می دهند مطالب غیر مصنوعی و طبیعی بخوانند نه تکرار کلمات پشت به پشت هم. در این مورد استفاده از Microformat ها می توانند بسیار موثر باشند. پس کیفیت را به جای کمیت بگذارید.

چرا کیفیت محتوا بر سئو تاثیرگذار است:

الگوریتم های گوگل به شکلی طراحی شده اند که متن هایی که بیش از حد بهینه شده باشند را بلاک می کند.

کاربران به دنبال مطالب و اطلاعات مورد نظر خود هستند نه انبوهی از کلمات کلیدی.

گوگل نیز به دنبال محتوای یکتا ، با کیفیت و مرتبط با موضوع است.

گوگل تقریبا هر سال الگوریتم های خود را هوشمند تر می کند و دیر یا زود همه وبلاگ ها و وب سایتهایی که با کلمات کلیدی زیاد رتبه گرفته اند یا بک لینک های زیاد خریده اند به مرداب نتایج گوگل خواهند پیوست. پس بهتر است بهینه سازی ارگانیک انجام دهید تا رتبه سایت شما پایدار باشد.