آموزش php بخش پنجم : دلایل استفاده از زبان PHP

زبان تحت وبPHP در یک مقایسه هوشمندانه با تکنولوژيهاي مشابه و نظیر خود، از لحاظ سرعت،و سهولت کار باآن انتخاب بهتری است. از جمله تکنولوژي و متدهاي مشابه براي طراحی یک وب سایت میتوان به موارد ذیل اشاره کرد.

: (CGI (Common Gateway Interface، که معمولا به زبان perl نوشته میشوند.

ASP (Active Server Pages)

JSP (Java Server Pages)

Java script هیچگاه نمیتواند به عنوان یک گزینۀ جایگزین براي PHP در نظر گرفته شود. به این دلیل که بر خلاف PHP، یک تکنولوژي سمت سرویس گیرنده می باشد. و از همه مهمتر اینکه تکنولوژي هایی مانند CHT و PHP نمیتواند یک صفحۀ HTML را تولید نماید.

از مزایای مهم PHP در مقابل HTML این است که، HTML یک سیستم محدود می باشد و قابلیت ایجاد ارتباط با کاربر را ندارد، کاربران زمانیکه با صفحۀ HTMLروبرو می شوند، تنها یک صفحۀ ساده را روبروي نمایشگر کامپیوتر خود مشاهده می کنند که توانایی ایجاد واکنش نسبت به اعمال کاربر را ندارد. اما با استفاده از دستورات زبان PHP، شما به عنوان برنامه نویس می توانید صفحاتی را تولید و منتشر کنید که براي مثال عناصر موجود در صفحه بر اساس سیستم عامل کاربر و یا تاریخ مشاهده صفحه تنظیم گردند. از دیگر قابلیت های این زبان این است که PHP می تواند با فایلها یا پایگاههاي داده (Database) ارتباط مستقیم برقرار کند و بسیاري از عملیات دیگر که HTML به تنهایی قادر به انجام آنها نمی باشد. برنامه نویسان تحت وب و طراحان صفحات وب، بع داز مدتی به این نتیجه رسیدند که اگر در صفحات وب سایت ، تنها از کدهاي HTML استفاده کنند، می بایست به طور مرتب آنهارا تغییر دهند و اطلاعات آنهارا نیز به روز نگهدارند. به همین دلیل تکنولوژيهایی جدیدی مانند CGI  به وجود آمد و طرفداران بسیاري پیدا کرد. این تکنولوژي های جدید و کاربردی به طراحان وب این امکان را داد که برنامه هایی ایجاد کنند که به صورت پویا (dynamic)، صفحات وب را تولید کنند.بنابراین در ارتباط با پایگاه داده ها، بدون دخالت هر عامل انسانی، صفحات به روزرسانی می شدند. بنابر موارد فوق سوالی که اکنون به ذهن می رسد، این است که به چه دلیل یک طراح صفحات وب بهتر است که از زبان PHP به جاي زبانهایی همچون CGI و ASP و JSP، براي طراحی صفحات پویا، استفاده کند؟

دلیل اول، سرعت بالاتر PHP هم در برنامه نویسی و ایجاد برنامه هایی به زبان php و هم در اجرای (پردازش) دستورات است.

بنابراین آموزش و یادگیری PHP آسانتر میباشد و شخص بدون نیاز به زمینه هاي قبلی در برنامه نویسی و تنها با تمرین و مطالعۀ همین مطالب، می تواند به زبان PHP ، اسکریپت نویسی را شروع کند. در حالی کهASP احتیاج به دانستن و مهارتهای زبانهاي VBScript  و CGI که نیازمند زبانهایی مانند Perl یا C می باشد، دارد و هر دوی این زبانها، زبانهاي مجزا و کاملی هستند که آموزش و یادگیري آنها نیز سخت است.

دلیل دوم این می باشد که زبان PHP، اختصاصی و فقط براي تولید صفحات دینامیک ابداع و طراحی شده. در حالی که VBScript ،Perl و یا Java منحصر یک بخش خاص نیستند و به همین دلیل PHP سریعتر و آسان تر از دیگر تکنولوژي هاي میباشد. توجه داشته باشید که این موضوعات به هیچ عنوان به این معنا نیست که PHP یک زبان کاملتر و یا یک زبان بهتري نسبت دیگر زبانهای فوق الزکر می باشد.و منظور ما این است که در زمینه هاي خاصی مانند آنچه که اشاره شد، از PHP استفاده شود بهتر است. آخرین نکته در مورد ویژگی های برترPHP، به این نکته اشاره می کنیم که هم اکنون بیش از چهار میلیون از سایت هاي اینترنتی از تکنولوژي PHP بهره می برند.