آموزش php بخش سوم : ویژگی های بارز Php نسبت به Asp

سرعت در اجرای کدها:

تجربیات و نتایج نشان می دهند که، کدهایی که به زبان php نوشته می شوند و روی یک کامپیوتر اجرا می شوند نسبت به اجرای همان برنامه به زبان Asp روی همان کامپیوتر ، سریعتر به خروجی و نتیجه نهایی می رسند.

Asp به دلیل ساختاری که برای اجرای کدها در پیش می گیرد، سرعت پایین تری در اجرای کدها نسبت به Php دارد.

و این موضوع به این دلیل است که Microsoft از یک Technology در اجرای دستورات در محیط ASP استفاده می کند که در آن هر موقع شما تصمیم به استفاده از یک عنصر خارجی مانند VBScript, MSSQL, ODBC  و دیگر عناصر خارجی که در حقیقت از Engine هاي خارجی استفاده می کنند، دستور به آن Engine خارجی می دهد و نتیجه را بررسی و براي استفاده در اختیار ادامه برنامه قرار می دهد. همین رفت و برگشت ها و اجرای Engine هاي خارج از محیط اصلی برنامه باعث کند شدن سرویس دهی می گردد که این موضوع به خوبی در استفاده از MSSQL به روشهای مختلف احساس می شود. به طور مثال زمانی که شما خود MSSQL Extensions  براي استفاده از MSSQL استفاده کنید، نیاز به مدت زمان 1,88 ثانیه، براي اجرای یک Query مشترك دارید. حال اگر همان پرسجو را با استفاده از ODBC اجرا نمائید زمانی در حدود 9,54 ثانیه صرف می شود. که این خود نشاندهنده این است که ASP اینها را به تنهائي اجرا نمی کند و از Engine هاي ویندوز نیز کمک می گیرد.

استفاده بهینه از Memory :

در موضوع بهینه سازی حافظه جهت اجرا و بارگزاری بهتر صفحات ، Php از بدو تولد خود مشکلی در این زمینه نداشته وندارد. مصرف بهینه و درست از حافظه در زمان اجراي دستورات قابلیت خوب دیگری در php است که صفحات در Load بالا نیز به خوبی قابل رویت می باشند.

حال اگر شما در سرویس IIS4 یک صفحه را 20 مرتبه Include کنید، این صفحه بیست مرتبه در حافظه بارگزاری «load» می شود. در حقیقت حافظه سیستم 20 برابر بیشتر از حد معمول و منطقی اشغال می شود.

برنامه نویسان مایکروسافت جهت رفع این مشکل تلاش های فراوانی کردند که در نسخه های بعدی این مشکل برطرف شود،اما همچنان این مشکل تا حدودی باقی مانده و باعث کند شدن سیستم می شود و در Load بالا، بار زیادی روی سرور می اندازد.

 رایگان بودن php یکی دیگر از مزایای قابل توجه نسبت به Asp:

اگر بخواهید از امکاناتی نظیر Encryption یا File Uploading یا ارسال نامه توسط کد برنامه در Asp استفاده کنید، باید یک سری امکانات که شامل هزینه هستند، براي این کار بخرید و روی سیستم نصب کنید تا این امکانات به سرویس اینترنتIIS  شما اضافه شود. اما در PHP همه سرویس ها رایگان در اختیار شما قرار می گیرد و در هنگام Compile همه امکانات در نظر گرفته می شوند و همگی از امکانات Standard این زبان هستند و هیچ نصب یا هزینه اضافی برای برنامه نویس ندارد.

سرعت پایگاه داده mysql در php:

با توجه به سرعت و  قدرت قابل توجه MySQL و سازگاری کامل آن با زبان PHP به طوریکه PHP اتصال به MySQL  را از طریق دستورات داخلی  «Internally» پشتیبانی می کند و نیاز به هیچ پلاگین جانبی براي این کار نمی باشد ، و همین ارتباط مستقیم باعث سرعت در اجرای پرسجوها «query» می شود.

یک دیگر از مزایای php  که قبلا هم به آن اشاره کردیم، شباهت دستورات «syntax»  به زبانهای برنامه نویسی از قبیل c++/ c / Java می باشد که برنامه نویسانی که با این زبانها کار می کنند، برای کارکردن با php چند گام جلو هستند و به راحتی این زبان تحت وب را یاد می گیرند. درحالی که این مسائل برای شرکتی مثل مایکروسافت امتیاز به حساب نمی آید و این برنامه نویسان هستند که دچار مشکلات از نظر زمان می شوند.

طراحی وب سایت همیاران