مهمترین علل فرار مشتریان و کاربران از وب سایت شما

در دنیای وب جذب مشتری پروسه زمانی خاص خود را دارد و از طرفی نگهداشتن مشتریان نیز سخت و می توان گفت که هنر است. در کشور ایران ۸۰ % درصد مشتریان بعد از خرید محصول از طریق سایت، شما را فراموش می‌کنند و اصولا دیگر به سایت شما بر نمی گردند. این مسئله به این دلیل است که محصول یا وبسایت شما برای کاربران مطلوب نبوده.

در این مقاله که توسط شرکت طراحی سایت همیاران تهیه شده به 10 نکته که از مهمترین عوامل فرار مشتری از وب سایت شما است می پردازیم.

1- وبسایت شما شلوغتر از حد معمول است :

وبسایت شلوغ باعث می‌شود که مشتریان، دیگر به سایت شما مراجعه نکنند. همیشه در طراحی وب سایتتان به این مسئله بیندیشید که وب سایتتان هم زیبا و هم سبک باشد که به راحتی در دسترس کاربران قرار گیرد و در همچنین ساده باشد که کاربر دچار سردرگمی نشود.

2- اعتماد مشتری را جلب نکرده‌اید :

اعتماد!…، اکثر کسانی که حرفه‌ای هستند از محل‌هایی خرید می‌کنند که اعتبار و سابقه خوبی در فروش اینترنتی دارند که در این مورد می توان به فروشگاه اینترنتی دیجی کالا اشاره کرد که توانسته سهم قابل توجهی از فروش اینترنتی وسایل الکترونیکی از جمله لپ تاپ ، کامپیوتر و گوشی موبایل در ایران را به خود جذب کند. در صورتی‌که دیگر سرویس‌ها کیفیت بالاتری نسبت به این سرویس داردند ولی این سرویس معروف‌تر و محبوب تر شده است.

3- کاربران را مجبور به خرید نکنید :

کاربران باید محصولی را واقعا لازم داشته باشند که از شما بخرند. نود درصد پاپ‌ آپ‌ های وب سایت‌ها به دلیل اذیت و آزار کاربران به فروشگاه ضرر میرسانند.

4- قیمت محصولات واقعی و منطقی نیست :

شاید برخی از مشتریان تعداد محدودی از محصولات گران‌قیمت شما را بخرند ولی کسانی که توان کافی برای خرید نداشته باشند بدون خرید از سایت شما خارج می‌شوند. این به این منزله نیست که شما محصولات خود را بیش از حد ارزان بفروش برسانید، نه زیاد ارزان بفروشید که اعتماد و کیفیت محصول کم شود و نه زیاد گران و غیر منطقی که کاربر منصرف شود.

5- رضایت مشتریان را جلب نکرده اید :
یکی از اهدافتان رضایت مشتری باشد و به دنبال جلب رضایت مشتریان خود باشید.

6- کیفیت محصولات شما پایین است :

کیفیت محصولات مهم است، دفعه اول کاربر نمی‌داند کیفیت در چه سطحی است برای همین بار اول محصول را تهیه می‌کند ولی مرتبه دوم از کیفیت پایین محصول شما خبر دارد و به همین دلیل باعث از دست دادن مشتری خواهید شد.

7- اطلاعات و جزئیات کاملی از محصول در وبسایت قرار دهید :

گاهی اوقات دیده شده است که فقط به اندازه چند کلمه کوتاه و مختصر توضیح داده می‌شود و این امر باعث می‌شود که مشتری از امکانات محصول شما باخبر نشود همیشه تمام اطلاعات محصول خود را همراه با تصاویر واضح قرار دهید.

8- با کاربران خود که قرار است مشتریان شما شوند رو راست نیستید :

به هیچ وجه به کاربران دروغ نگوید و برای جذب مشتری کارهای بی فایده انجام ندهید. مانند( خرید پاپ آپ ، خرید بازدید آی فریمی ، نمایش اطلاعات محصول دروغین) این نوع کارها در رتبه وبسایت شما تاثیر منفی خواهد گذاشت و بازدید جعلی باعث می‌شود اعتبار اصلی و معنوی سایت شما کمتر شود.
9- برای حقوق کاربران خود احترام قائل شوید :

حقوق کاربر را رعایت کنید و از کاربران سو استفاده نکنید مانند ( فروش ایمیل‌های ثبت نام شده )

10- خودتان را جای کاربران و مشتریان بگذارید :

سعی کنید حداقل برای یک بار هم که شده خودتان را جای کاربران بگذارید و از دید یک مشتری خودتان را محک بزنید، مثل کاربران و مشتریان فکر کنید و خواسته‌های هر مشتری را برآورده کنید که مشتریان ثابت و دائمی داشته باشید.