پیک زمانی برای انتشار مطالب در وب سایت

“در چه زمان مطلب جدید را روی وب سایتم منتشر کنم؟” سوالی که شاید کمتر به آن فکر کرده باشیم و در اینجا میخواهیم با خلاصه ترین حالت ممکن به آن پاسخی کامل دهیم.

زمان انتشار مطلب جدید ، تناوب و تاثیر مطلب دو ویژگی مهم در پیک زمانی انتشار هستند.
بسیاری در مورد تناوب انتشار، مطلب نوشته اند اما در نهایت تمامی این مطالب به ۳ نکته زیر می رسیم:

– یک هدف واقع گرایانه برای مطالب آینده تعیین نمایید.
– اطلاع رسانی قبلی به مخاطبین جهت انتشار مطلب جدید .
– به یک برنامه زمانی مشخص و دقیق پایبند باشید.

این نکته را نیز به یاد داشته باشید که کیفیت مطلب بسیار حائز اهمیت است و مهم تر از کمیت آن نوشته می باشد. انتشار مطالب باکیفیت با تناوب طولانی و بلند مدت خیلی بهتر از انتشار مطالبی بی اهمیت و کپی برداری از دیگر سایتها است که به سرعت پشت سر هم منتشر می شوند.

اما زمانی که به تاثیر مطالب می رسیم، موضوع کمی پیچیده تر از تناوب می شود. اینکه مطالب را در چه موقع زمانی و چه روزی از هفته روی وب سایت قرار میدهید، دارای اثرات و جوانب مختلفی می باشد.

داشتن آگاهی از زمان انتشار مطلب، نیازمند داشتن اطلاعاتی در مورد آمار مخاطبان و تحت نظر داشتن ترافیک وبسایت خود با یک ابزار تحلیلی مانند Google Analytics که ابزاری جامع و رایگان است پیشنهاد می کنیم.

1 – انتشار مطالب با برنامه زمانی مشخص

این مسئله را می توان ساده ترین مسئله در نظر گرفت. تمام چیزی که باید به آن آگاهی داشت این است که مخاطبانتان از کدام موقعیت جغرافیایی برخوردار هستند مربوط به کدام منطقه زمانی می باشند. Google Analytics این قابلیت را دارد چنین اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهد. با چنین شناختی که از مخاطبان تان به دست می آورید، می توانید با کمی محاسبه زمان مناسبی برای انتشار مطلب آگاه شوید.

2 – ساعات مناسب انتشار مطالب (پیک زمانی)

در بحث پیک زمانی شما باید به این مطلب توجه داشته باشید که مخاطبان شما از چه قشری و چه نوع فعالیتی هستند این اطلاعات به این جهت حائز اهمیت می باشد که بدانید مخاطبین شما در چه ساعتی از روز تمایل به خواندن مطالب شما دارند.
شب یا بعد از ساعات کاری یکی از زمان های مناسب برای انتشار مطالب می باشد. با این حال این زمان برای خود اهمیت دارد. بطور مثال، افراد معمولاٌ در روز بیشتر از شب پذیرای مطالب جدید هستند. همچنین بیشتر افراد در صبح دارای روحیه مثبتی هستند.
نکته آخر برای افرادی مناسب است که در شرف انتشار یک مطلب مجادله آمیز هستند!!
در ضمن بعضی از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس این امکان را فراهم کرده اند که شما بتوانید پست هایتان را برای انتشار در یک زمان خاص تنطیم کنید .

3 – روزهای مناسب جهت انتشار مطالب

انتخاب روز مناسب برای انتشار مطاب نیز از موارد مهم به شمار می آید. معمولا افراد تمایل دارند مطالب جدیدشان را روز شنبه منتشر کنند تا با شروع هفته نیز در ارتباط باشد. تحقیقات نشان داده ظرفیت افراد برای جذب مطالب جدید در روز شنبه بسیار بیشتر از جمعه ایست که تمام حواس ها به سمت تعطیلات آخر هفته و استراحت با خانواده و دوری از زندگی آنلاین می باشد.

اگر شنبه ایده آل ترین روز برای انتشار مطلب است، احتمالا دومین روز مناسب هفته سه شنبه است. به این دلیل که در این زمان مطالب جدید اول هفته را فراموش کرده ایم و به تعطیلات آخر هفته نیز فکر نمی کنیم؛ پس به دنبال مطلب جدیدی هستیم.

نکته : بیشتر وبسایت ها شاهد کاهش زیاد در اواخر هفته هستند.

4 – انتشار مطلب با تاثیرگذاری مضاعف

اگر مقاله یا نوشته شما در مورد یک اتفاق خاص است، سعی کنید زمان انتشار مطلب همزمان با اتفاق همان رویداد باشد. بطور مثال اگر در جلسه هماهنگی همایشی شرکت کرده اید و از محتوای آن باخبر هستید، تا یک روز قبل برگزار همایش صبر کنید و سپس مطلب را منتشر کنید تا با اتفاق افتادن همان رخداد همزمان شود.