تاريخچه وردپرس (wordpress history)

شخصي به نام مت مولنوگ پايه‌گذار سيستم مديريت محتواي وردپرس کسي که نرم‌افزار اوپن سورسي که به طور گسترده از سوي وبلاگ‌نويسان جهت نوشتن وبلاگهايي با پنل مديريت ساده مورد استفاده قرار گرفت را پياده سازي کرد.

«مت چارلز مولنوگ»، در ماه ژانويه در هوستون تگزاس چشم به جهان گشود و بعد از آن در سانفرانسيسکوي کاليفرنيا ساکن شد.

مولنوگ در ابتدا مدتي به تحقيق در مورد ساکسيفون پرداخت و در آموزشگاه بازيگري و هنرهاي نمايشي شرکت کرد.

نخستين سيستمي که مولنوگ براي وبلاگ‌نويسي استفاده کرد سيستم b2/cafelog بود، او براي اولين بار براي انتشار تصاويري که در سفر خود به واشنگتن گرفته بود از اين سيستم استفاده نمود و همين تجربه سبب شد که به فکر طراحي نرم‌افزاري به‌ روز و سازگار با استاندادهاي وب بيفتد که نيازهايش را برآورده کند. اين شخص در ژانويه ????، در وبلاگ شخصيش اين ايده را اعلام کرد.

مولنوگ به سرعت با شخصي به نام «مايک ليتل» تماس گرفت و با کمک هم، اين دو شروع به نوشتن وردپرس با استفاده از b? کردند. توسعه دهنده اصلي b? يعني Michel Valdrighi هم به زودي به جمع دو نفره آنها اضافه شد.

با پيشرفت اين پروژه سرانجام در مارس ???? Global Multimedia Protocols Group را تأسيس کرد که در آن نخسيتن ميکروفرمت‌ها توليد شد.

تماس باما

او در آوريل ????، سرويس نام‌آشناي Ping-O-Matic را بنا نهاد که همانگونه که از نام آن برمي‌آيد، سرويسي است که با آن مي توان پينگ کرد و موتورهاي جستجويي مانند تکنوراتي را از به‌روز شدن وبلاگ، آگاه ساخت. به کمک اين سيستم مي‌شود، به راحتي سرويس‌هاي بسيار زيادي از جمله بلاگرولينگ محبوب وبلاگ نويسان ايراني را پينگ کرد. در حال حاضر Ping-O-Matic روزانه حدود يک ميليون مرتبه پينگ مي‌شود.

در مي ????، اولين رقيب وردپرس يعني مووبل تايپ اعلام کرد قيمت‌هايش را تغيير داده که همين مسئله باعث شد هزاران کاربر مووبل تايپ از اين سيستم روي برگردانند و به فکر استفاده از نرم‌افزاري ديگر بيفتند. در اين ميان تيم وردپرس فرصت را غنيمت شمرد و با پيشرفتي که داشت توانست جاگزين مووبل تايپ شود.

اتفاق ديگري که افتاد در اکتبر ???? ، CNET مولنوگ توسعه دهنده مووبل تايپ را استخدام کرد تا روي وردپرس کار کند و در اداره وبلاگ‌ها و رسانه‌هاي جديد تحت وردپرس به آنها ياري دهد. در دسامبر ????، مولنوگ bbPress سيستمي که وي در طي چند روز تعطيلات نوشته بود را عرضه کرد.

طراحی سایت وردپرس

در آوريل ???? شخصي متوجه شد که در سايت WordPress.org، مقاله‌هاي زيادي به صورت مخفي وجود دارد که با تکنيک cloaking نوشته شده‌اند. در cloaking دارنده يک سايت، کاري مي‌کند که نسخه‌اي از سايت که به عنکبوت‌هاي جستجو عرضه مي‌شود متفاوت از چيزي باشد که به بازديدکنندگان عادي نشان داده مي‌شود. مولنوگ مجبور شد که اين مطلب را بپذيرد و تمام مقالات را حذف کند.

مولنوگ در اکتبر ? CNET را ترک کرد و طي چند روز کار بر روي يک پروژه جديد، Akismet را معرفي کرد، سرويسي که جلوي کامنت‌ها و عقبگردهاي اسپم را مي‌گيرد.

در نوامبر، همکاري در پروژه وردپرس از حالت دعوتنامه‌اي خارج شد و مشارکت در آن براي عموم آزاد شد.

در دسامبر ????، او Automattic را معرفي کرد، سرويسي که خدمات ميزباني وبلاگ ارائه مي‌دهد و نرم‌افزارهاي ضد اسپم توليد مي کند. هم اکنون، بر اساس آمارها، وب سايت Automattic، ماهانه نزديک به صد ميليون بازديدکننده دارد و در ميان ?? سايت برتر جهان قرار گرفته است.

در مارس ????، مجله پي سي ورد مولنوگ را در لسيت خود به عنوان يکي از ?? فرد مهم در اينترنت انتخاب نمود و در جايگاه شانزدهم قرار داد.