تاریخچه وردپرس (wordpress history)

شخصی به نام مت مولنوگ پایه‌گذار سیستم مدیریت محتوای وردپرس کسی که نرم‌افزار اوپن سورسی که به طور گسترده از سوی وبلاگ‌نویسان جهت نوشتن وبلاگهایی با پنل مدیریت ساده مورد استفاده قرار گرفت را پیاده سازی کرد.

«مت چارلز مولنوگ»، در ماه ژانویه در هوستون تگزاس چشم به جهان گشود و بعد از آن در سانفرانسیسکوی کالیفرنیا ساکن شد.

مولنوگ در ابتدا مدتی به تحقیق در مورد ساکسیفون پرداخت و در آموزشگاه بازیگری و هنرهای نمایشی شرکت کرد.

نخستین سیستمی که مولنوگ برای وبلاگ‌نویسی استفاده کرد سیستم b2/cafelog بود، او برای اولین بار برای انتشار تصاویری که در سفر خود به واشنگتن گرفته بود از این سیستم استفاده نمود و همین تجربه سبب شد که به فکر طراحی نرم‌افزاری به‌ روز و سازگار با استاندادهای وب بیفتد که نیازهایش را برآورده کند. این شخص در ژانویه ????، در وبلاگ شخصیش این ایده را اعلام کرد.

مولنوگ به سرعت با شخصی به نام «مایک لیتل» تماس گرفت و با کمک هم، این دو شروع به نوشتن وردپرس با استفاده از b? کردند. توسعه دهنده اصلی b? یعنی Michel Valdrighi هم به زودی به جمع دو نفره آنها اضافه شد.

با پیشرفت این پروژه سرانجام در مارس ???? Global Multimedia Protocols Group را تأسیس کرد که در آن نخسیتن میکروفرمت‌ها تولید شد.

تماس باما

او در آوریل ????، سرویس نام‌آشنای Ping-O-Matic را بنا نهاد که همانگونه که از نام آن برمی‌آید، سرویسی است که با آن می توان پینگ کرد و موتورهای جستجویی مانند تکنوراتی را از به‌روز شدن وبلاگ، آگاه ساخت. به کمک این سیستم می‌شود، به راحتی سرویس‌های بسیار زیادی از جمله بلاگرولینگ محبوب وبلاگ نویسان ایرانی را پینگ کرد. در حال حاضر Ping-O-Matic روزانه حدود یک میلیون مرتبه پینگ می‌شود.

در می ????، اولین رقیب وردپرس یعنی مووبل تایپ اعلام کرد قیمت‌هایش را تغییر داده که همین مسئله باعث شد هزاران کاربر مووبل تایپ از این سیستم روی برگردانند و به فکر استفاده از نرم‌افزاری دیگر بیفتند. در این میان تیم وردپرس فرصت را غنیمت شمرد و با پیشرفتی که داشت توانست جاگزین مووبل تایپ شود.

اتفاق دیگری که افتاد در اکتبر ???? ، CNET مولنوگ توسعه دهنده مووبل تایپ را استخدام کرد تا روی وردپرس کار کند و در اداره وبلاگ‌ها و رسانه‌های جدید تحت وردپرس به آنها یاری دهد. در دسامبر ????، مولنوگ bbPress سیستمی که وی در طی چند روز تعطیلات نوشته بود را عرضه کرد.

طراحی سایت وردپرس

در آوریل ???? شخصی متوجه شد که در سایت WordPress.org، مقاله‌های زیادی به صورت مخفی وجود دارد که با تکنیک cloaking نوشته شده‌اند. در cloaking دارنده یک سایت، کاری می‌کند که نسخه‌ای از سایت که به عنکبوت‌های جستجو عرضه می‌شود متفاوت از چیزی باشد که به بازدیدکنندگان عادی نشان داده می‌شود. مولنوگ مجبور شد که این مطلب را بپذیرد و تمام مقالات را حذف کند.

مولنوگ در اکتبر ? CNET را ترک کرد و طی چند روز کار بر روی یک پروژه جدید، Akismet را معرفی کرد، سرویسی که جلوی کامنت‌ها و عقبگردهای اسپم را می‌گیرد.

در نوامبر، همکاری در پروژه وردپرس از حالت دعوتنامه‌ای خارج شد و مشارکت در آن برای عموم آزاد شد.

در دسامبر ????، او Automattic را معرفی کرد، سرویسی که خدمات میزبانی وبلاگ ارائه می‌دهد و نرم‌افزارهای ضد اسپم تولید می کند. هم اکنون، بر اساس آمارها، وب سایت Automattic، ماهانه نزدیک به صد میلیون بازدیدکننده دارد و در میان ?? سایت برتر جهان قرار گرفته است.

در مارس ????، مجله پی سی ورد مولنوگ را در لسیت خود به عنوان یکی از ?? فرد مهم در اینترنت انتخاب نمود و در جایگاه شانزدهم قرار داد.